als eerste middel aan, dat in de inleidende dagvaarding was aan gegeven, dat hij gegrepen was door den veldwachter „ten einde „hem weer te brengen naar het Huis van Bewaring te Middelburg „tot het ondergaan eener hem bij het vonnis van het kanton- „gerecht te Middelburg van 9 Maart 1907 opgelegden subsidiaire „hechtenis of naar den ontvanger der Registratie te Goes, om aldaar „alsnog de hem bij voornoemd vonnis opgelegde boete te betalen." Een ander maal, toen de H. R. weer moest beslissen, verklaarde het College bij arrest van 22 Maart 1909 1), dat het niet verboden is, dat een beklaagde ten laste wordt gelegd, dat hij sterken drank toegediend, geschonken of verkocht heeft. Vatten wij thans ht t geheel te samen dan zien wij, dat het getuigt van voorzichtigheid door in twijfelachtige gevallen meer ten laste te leggen dan men oppervlakkig zou meenen, dat noodig was, ten einde niet de kans te loopen den beklaagde vrij uit te zien gaan. Zoo zal dus een auditeur-militair in dergelijke gevallen goed doen bij diefstal ook heling ten laste te leggen, bij feitelijke insubordinatie, het toebrengen van slagen. b. De ten laste legging nan uerzinarende omstandigheden. In gewone omstandigheden zal de opsteller na het opzetten van zijne ten lastelegging kunnen wachten, wat de rechter op de hem voorgelegde beschuldiging zal doen. Het kan echter gebeuren, dat gedurende den loop van het onderzoek blijkt, dat de opsteller zich in zooverre vergist heeft, dat beklaagde nog meer ten laste had moeten gelegd worden en wel verzwarende omstandigheden, die rechtens aanleiding geven tot strafverzwaring. De thans van kracht zijnde Rechtspleging kent geen bepalingen in den geest van artikel 191 der Nederlandsche Strafvordering of van artikel 154 der Indische Strafvordering; toch behoeft de auditeur krachtensarti kei 77 R.L. dan wel de krijgsraad krachtens artikel 172 jo 179 jo 180R.L. niet met zijne handen in het haar te zitten en kan de klacht dus nog desgewenscht aangevuld worden. De herziene Rechtspleging laat in artikel 167 alleen toe, dat die omstandigheden bekend, sinds het bijeenroepen van den krijgsraad en niet in de ten laste legging vermeld, alsnog ter terechtzitting aan den beklaagde mogen bekend gesteld worden, mits deze omstandigheden rechtens tot verzwaring van straf aanleiding geven. 1) Weekblad v.h. Recht. No. 8852. 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 10