Derhalve niet elke omstandigheid kan de openbare aanklager tot een dergelijk optreden de bevoegdheid geven. Alvorens nu na te gaan, welke omstandigheden, rechtens tot strafverzwaring aan leiding geven, vraag ik de aandacht voor het artikel allereerst zelf. De openbare aanklager is bevoegd, niet verplicht om ter te recht zitting over dergelijke omstandigheden te sprekenzwijgt hij, dan kan de rechter, al valt hem een en ander zelf op, daar niets aan doen, hij mag er niet opletten. In de tweede plaats moet de auditeur de strafverzwarende omstandigheid mondeling ten laste- leggen, doet hij zulks schriftelijk dan baat het hem niets. Over den strijd, wat er gebeuren moet, als beklaagde niet aan wezig is, heeft voor het militair recht geen nut, omdat wij geen ver stekprocedure kennen (behalve dan in het zeldzame geval van voortvluchtigheid). Het artikel spreekt natuurlijk alleen over omstandigheden, die aan het licht zijn gekomen, nadat de auditeur zijne ten lastelegging aan den voet van het bevelschrift tot bijeenroeping van den krijgs raad heeft neergesteld, wat tusschen verwijzing naar den krijgs raad en bijeen roeping geschiedt, zagen wij reeds hierboven op blz. 805 e. v. I.M.T. 1916. De auditeur kan geen nieuw feit binnensmokkelen als strafver zwarende omstandigheid, zoodat thans de vraag gesteld dient te worden, wat kan als strafverzwarende omstandigheid gelden; als een zoodanige zon kunnen pelden, als men ten laste heeft gelegd eenvoudige diefstal en het blijkt, dat men een der gekwalificeerde vormen van artikel 298 bijv. te doen heeft Recidive zou als strafverzwarende omstandigheid alleen kunnen gelden, als een militair terechtstaat voor een commun delict na voorafgaande veroordeeling, wegens een dergelijk misdrijf. Komt echter aan het licht, dat wat ten laste is gelegd, niet straf baar is dan kan de auditeur echter niet met omstandigheden komen aandragen, die het feit plots strafbaar maken. Zoo verklaarde: de rechtbank van Maastricht bij vonnis van 23 Juni 1890 dat de rechter geen acht mag siaan op hetgeen den beklaagde ter te rechtzitting nog is ten laste gelegd, wanneer die ten lastelegging niet enkel betreft een omstandigheid, die tot verzwaring van straf, maar tevens tot eene wijziging van feiten aanleiding geeft. 1) Weekblad v.h. Recht. No. 5902. 3)1

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 11