PI IfJ Eén Belang, één beger. op (Veruolg.) In het hierondervolgende zal ik nagaan, in welke opzichten de na- (voor)deelen worden ondervonden door de beide thans bestaarde categorieën; de belangen der daar nu in voorkomende personen zullen dezelfde zijn als van hen, die later in het vereenigde officiers korps zullen komen. Voor den [ndischen officier. Instede van zijn geheelen diensttijd in Indië door te brengen, zou de Indische officier bij de fusie na een zeker aantal jaren voor een gelijk aantal jaren naar Holland moeten. Voor hen, die hier geboren en getogen zijn, zou dit misschien een bezwaar zijn. Ik zeg „misschien", omdat onder deze officieren de animo om met ver lof te gaan en om door detacheeringen het verblijf te rekken vrij groot is De bezwaren tegen een lang verblijf in Holland zijn meest al van financiëelen aard, tegen het leven aldaar heeft men meest al geen ernstige bedenkingen. Zeker er zijn er, die zeggen niets voor Holland te gevoelen, maar in zulke gevallen geldt veelal het spreekwoord „onbekend maakt onbemindBij informatie naar het waarom, blijkt meestal, dat dit oordeel gegrond is, op heigeen zij van het leven in Holland zagen gedurende hun verblijf aldaar als cadet of als leerling aan de H. C. Dat zulks geen zuivere basis daarvoor is, zal wel geen nader betoog behoeven. Ik geloof, dat velen zullen toegeven, dat hun in die positie gevormd oordeel over Holland belangrijke wijzigingen onderging, toen zij er later met verlof terug keerden. Noemen we verder nog het feit, dat vele Indische menschen, die nog nimmer naar Holland waren geweest en er dan ook met angsten en be ven heengingen, na aldaar eenigen tijd te zijn verbleven, er tegen opzagen om weer naar Indië terug te keeren, dan mogen we uit het vorenstaande toch zeker wel besluiten, dat het gerechtvaardigd was om van „misschien" te spreken. Zooals reeds gezegd, zijn de tezwaren tegen Holland veelmaals 305

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 15