ook gebaseerd op de financiën en zijn deze dan gegrond op de vrees, dat de Indische officier, die het in Indië ruimer gewend is, in Holland niet zal kunnen rondkomen van zijn traktement, en op de ervaringen gedurende een verlof opgedaan. Het ruimer leven in Indië behoort tot de legenden; allerwege wordt geklaagd, dat de officierstraktementen te gering zijn; men moet hier net even goed passen en meten om met het traktement uit te komen als in Holland. Volgens Actueel in het I. M. T. van Juni 1916 moet de verhouding in inkomsten tusschen Nederland en Indië min stens zijn 1: 3; en dan laat hij er op volgen, dat iemand uit den handel hem verklaard had in Holland beter van 15C0.— dan in Indië van 4800.— te kunnen leven. Is dit waar, dan is de verhouding tusschen de officierstraktementen hier en in Hol land riet zoo ongunstig. Iemand, die hier 4800.— heeft, dus een luitenant met 12 jaar dienst en f 50— huishuur, kan in Holland dan - naar ik vermeen-op 1800.— rekenen. Eene ver betering van de Hollandsche traktementen zal in de toekomst zeker tot stand komen, omdat het tegenwoordig lang niet alleen gefortuneer de jongelui zijn, die officier willen worden. Nu zal velen wellicht de schrik om het hart slaan, wanneer zij hooren, van welke be dragen zij vermoedelijk zullen moeten leven, gewend als zij zijn aan de veelal overdreven royale levenswijze gedurende hun verlof. Men houde mij ten goede, dat ik spreek van overdreven, maar ik kan moeilijk eene andere kwalificatie vinden voor de eischen door verlofgangers, door de bank genomen, gesteld. Een Indisch verlofganger vindt het meestal van zelf sprekend, dat hij een of meer hoofdsteden van Europa bezoekt, dat hij opera's en schouwburgen met zijn aanwezigheid vereert, dat hij de season op Scheveningen medemaakt enz. enz. Van ganscher harte gun ik een verlofganger een zeer aangenamen tijd, doch mag zeker wel opmerken, dat een dergelijk leven niet als grondslag voor tractementsberekeningen mag worden aangenomen. Ten slotte moet niet vergeten worden, dat men in Holland ge vestigd en ingeburgerd zijnde, veel goedkooper leeft dan gedu rende een verlof met al de daaraan verbonden pensionellende en dat de groote uitgaven, die nu voor kleeding enz. in een verlof noodig zijn, over een langer tijdvak verdeeld kunnen worden en dus veel minder zwaar zullen wegen. Aangezien het echter mogelijk blijft, dat er officieren zullen zijn, die alleen in Indië wenschen te dienen, is er voor hen naar eene oplossing gezocht en meen ik die te hebben gevonden in eene re- 306

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 16