kunnen gehandhaafd blijven) zou dit dus een besparing geven van ruim 7 ton. Evenzoo zouden vermindering geven de kosten voor gedetacheerden, terwijl in de toekomst het aantal jaren, dat pensioen genoten wordt, ook minder zal worden. Vermeend wordt, dat verder ook eene besparing zou kunnen wor den verkregen door het in eigen beheer nemen van de overtochts middelen, waarmede dan ook de noodige gouvernements goederen overgevoerd zouden kunnen worden. Wellicht zouden deze z. n. als hulpkruisers gebruikt kunnen worden. Al kunnen enkele besparingen aangegeven worden, deze zullen de meerdere uitgaven niet dekken. De uitgaven voor Leger en Vloot moeten echter dan maar beschouwd worden als de premie eener levensverzekering. Jaren lang zucht men onder de lasten van de hooge premie, maar eens komt voor velen het oogenblik, dat zij met een geheel ander blik bekijken de vroeger doorstane opofferin gen, die dank zij de geen uitstel toelatende bepalingen van de verzekeringmaatschappij steeds en punctueel betaald moesten worden. En al mag de premie de oorlogsbegrooting voor het behoud van Indië, zoolang er niets gebeurt, velen te hoog lijken, dat deze dan, alvorens met afdingen te beginnen, bedenken, dat het behoud van onze zelfstandigheid en het blijvend bezit van onze koloniën toch wel eenige opofferingen waard is. Op bi. 430 van zijne meergenoemde lezing zegt Th: „De vraag, welke zich dan in de eerste plaats aan ons opdringt, „is deze, of de militaire belangen van het Indische Leger onder het „tegenwoordige regime in die mate behartiging vinden, als voor Idie strijdmacht wenschelijk, ja noodzakelijk is. En dan meen ik, „dat hier eenige twijfel gewettigd mag zijn. Voor den Minister van Koloniën toch is kennis van legerzaken al een zeer ondergeschikte leisch, zoo die al gesteld wordt; voor den Gouverneur-Generaal "van Nederlandsch-lndië is zulks eveneens het geval. „Toch staat de Commandant van een leger van 30.000 man on- „der de Algemeene Secretarie, het Kabinet van den Gouverneur- Generaal en het Ministerie van Koloniën. „Het blijft onder deze omstandigheden dan toch altijd een onder geschikt persoon, welke voor de legerbelangen opkomt, een persoon, „wien bij verschillend inzicht met een der hoogere autoriteiten "heel gemakkelijk het zwijgen kan worden opgelegd. In hoeverre ",van de allerhoogste machthebbenden, welke over de legerbelangen "gaan, de impulsie tot dringend geëischte hervormingen te wachten 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 21