De S.i.a.l. der Bereden Artillerie, Men is het er tegenwoordig vrij algemeen over eens, dat de S. i. a. t. der Bereden Artillerie niet aan de bedoeling beantwoorden. Moeielijk zou men kunnen zeggen, dat zij geen nut afwerpenmaar dat nut is niet evenredig aan de groote kosten en moeite, die aan deze oefeningen worden besteed. Het gevolg schijnt te zijn, dat er een strooming bestaat, om deze oefeningen in hun tegenwoordigen vorm af te schaffen. Dat is wel een radicaal middel, om nuttelooze verspilling van geld en moeite te voorkomen. Maar ik zou dezen maatregel ten zeerste betreuren. De Bereden Artillerie zou daardoor beroofd worden van een oefe ning, die-welke gebreken er ook aan mogen kleven-toch altijd levendig en interessant is. Het moet dan ook wel bevreemden, dat men niet tracht de bestaande gebreken op te heffen en de oefe ningen op een hooger peil te brengen. Wellicht is hiervan de oor zaak, dat men zich niet duidelijk voorstelt, welke die gebreken zijn. Jaar in, jaar uit zijn de S. i. a. t. op nagenoeg dezelfde wijze gehou den. Men zou dus kunnen verwachten, dat het peil in den loop der jaren aanzienlijk zou zijn verhoogd. Dit nu is beslist niet het geval. Het spreekt vanzelf, dat men zoowel op het gebied van de techniek als van de tactiek iets beters te zien geeft dan een tien jaar geleden. Maar dat is buiten de S. i. a. t. eveneens het geval. Wat den opzet der oefeningen in 't algemeen betreft, ben ik van meening, dat ik thans nog hetzelfde zie, als bij de eerste S. i. a. t., die ik lang geleden bijwoonde. In het onderstaande wil ik een poging wagen om aan te geven, wat er gedaan zou kunnen worden om deze oefeningen geheel aan de verwachting te doen beantwoorden. Om de middelen ter verbetering te kunnen aangeven, moeten wij twee vragen beantwoordenwat is de bedoeling van de S. i. a. t., 330

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 40