Daar er geen voldoende G. K. zijn, moet er worden ingeschoten met G. De commando's moeten echter worden gedaan als voor G. K. De batterij komt in stelling om een infanterieaanval te steunen, maar, terwijl zij In stelling komt, ontvangt zij vuur van een vijandelijke batterij. Wat doe je?" Vraag u af, wat moeilijker is: het vuur te leiden, of de voor gelegde puzzle op te lossen. Het kiezen van een richtmethode is al niet gemakkelijk, maar als men zich nog allerlei gefingeerde bergen moet voorstellen, wordt 't heelemaal een toer. Voeg daar nu bij, dat de B. C. zich natuurlijk laat induceeren om de infanterie aan zichzelf over te laten en zich kwaad te maken op de vijandelijke artillerie, die hem rondborstig de zwijgende sesaks aanbiedt (ik noem een historisch geval), dan zal men mij gelooven, dat er een stap is gedaan uit de goede richting, die in de Art.Order voor de P. O. te Batoe Djadjar is aangegeven. Naar mijn meening zou de opgave altijd zeer eenvoudig moeten zijn, b. v: „Wederkeerige richting met den zakhoekmeter. 4e stuk directie stuk. Evenwijdig stellen op batterij richtpunt. Schildbatterij van 4 stukken. Alleen G. beschikbaar." Dat is meer dan voldoende voor een beginnend vuurleider. Ten behoeve van het „technisch schieten" is het absoluut overbodig, dat men zich in allerlei gefingeerde situaties indenkt. Men maakt het den vuurleider anders dubbel zoo moeilijk als in de practijk, daar hij bovendien tot onmiddellijk handelen is gedwongen, terwijl hij in de werkelijkheid gelegenheid gehad zou hebben om de stelling te ver kennen en kalm na te gaan, welke richtmethode hij kan toepas sen. Bovendien leert men hem de tactiek verkrachten om hem tot een bepaald vuur te dwingen. Ik meen de gedachte wel eens te hebben hooren uitspreken, dat de technische oefeningen, op deze wijze jaar in jaar uitgeleid, erg saai zouden worden. Dat is natuurlijk een schromelijke ver gissing. Voor een hooger officier, die ze meermalen geleid heeft, kunnen ze eentonig wordenmaar voor onze vuurleiders, die helaas altijd nieuwelingen in het vak zijn, nietZij hebben 't broodnoodig met 't zeer eenvoudige te beginnen. Waar bovendien de P. O. het examen voor den artillerist vormen, is het niet billijk den beginner door nuttelooze veronderstellingen te handicappen. Zijn vlugheid in het kiezen van richtmethoden, het verwerken van den tactischen 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 42