toestand, kan beoordeeld worden bij gevechtsoefeningen, manoeu vres en S. i. a. t. Ik zou over de S. i. a. t. schrijven, en ik schrijf over de technische schietoefeningen. Men zal mij echter moeten toegeven, dat beide in zeer nauw verband staan en in zekeren zin van elkaar afhankelijk zijn. De technische schietoefeningen moeten de vuurleiders het noodige automatisme leeren; de S. i. a. t. zijn daar om het optreden van de artillerie in tactisch verband te beoefenen, de techniek van het vuren onder verschillende omstandigheden te leeren toepassen. Bovenal om het tactische vuren tot zijn recht te doen komen. Nu kan men m. i. één vraag op twee manieren oplossen, n. 1. Waar moet de techniek van het schieten in afwisselend terrein wor den geleerd, te Batoe Djadjar of tijdens de S. i. a. t De oorspronkelijk opvatting is wel geweest, dat te Batoe Djadjar alleen gevuurd werd op vlak terrein, bij de S. i. a. t. meer speciaal in bergterrein. Door het aantrekken van het z.g. „verlengde schietterrein" is te Batoe Djadjar later ook de gelegenheid opengesteld, op be perkte schaal het schieten in bergterrein te beoefenen. In hoofdzaak echter werd tot nu toe de techniek van het schieten in afwisselende bergterreinen beoefend tijdens de S. i. a. t. Het gevolg hiervan was dat men bij die S. i. a. t. het vuur altijd geheel moest afwerken, minstens genomen het inschieten, dikwijls zelfs het uitwerkingsvuur. Hierop kom ik nader terug. De gelegenheid om de uitsluitend technische schietoefeningen, zooals die thans te Batoe Djadjar worden gehouden, ook in meer afwisselend terrein te houden, wordt in de Artillerie-Order open gesteld; in een noot betreffende die oefeningen toch vinden wij vermeld „De technische schietoefeningen kunnen ook elders gehouden worden. Daarbij worden dan dezelfde beginselen betracht, die voor oefeningen te Batoe Djadjar gelden". Van deze bepaling is nog nimmer gebruik gemaakt. Het schijnt echter, dat in de toekomst in zooverre van dit beginsel zal worden gebruik gemaakt, dat ook het terrein te Batoe Djadjar naast de eigenlijke rooilijn zal worden benut. Later zullen de technische schiet oefeningen wellicht nu en dan ook plaats hebben in terreinen, als waar nu de S. 1'. a. t. worden gehouden. Uit den aard der zaak zal dan bij de S. i. a. t. de techniek van het schieten niet zoo zeer op de voorgrond behoeven te worden gebracht, als thans het geval is. 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 43