nomen van het tactische gebruik van de artillerie? Welke ge beurtenissen heb ik zien opvoeren Hoe moet ik 't nu zelf later doen in een gegeven geval? Voor dat gebrek aan belangstelling bestaat een thermometerhet zijn de gedetacheerde officieren. Uit den aard der zaak zijn zij van oorsprong zeer geïnteresseerd voor onze Practische Oefeningen, en zouden zij niets liever willen, dan alles van a tot z met onver flauwde belangstelling volgen. Toch ziet men, dat ze in den regel niet lang geboeid worden. De opzet wordt aandachtig gevolgd, in den aanvang doen zij hun best zich niets van de oefening te laten ontgaan, maar ten slotte verflauwt hier kijklust; veelal gaan zij in het gras zitten, verdeelen zich, volgen in het gunstigste geval nog alles, voor zoo ver de beleefdheid het vordert- Hoe komt dat? Dat komt, omdat zelden of nooit voldaan wordt aan het in de reeds aangehaalde toelichtingen vervatte voorschrift: „De meeste nadruk moet er op worden gelegd, dat bij deze oefeningen de beginselen, neergelegd in het Gevechtsvoorschrift voor de Bereden Artillerie omtrent het gebruik der artillerie, tot uiting komen." Het is waar, men zegt in de veronderstelling, dat de batterij (sectie) bij een voorhoede is ingedeeld. Later bij een hoofdmacht. Soms bij een vervolging, of wel als batterij, die de infanterie vergezelt. Of wel de artillerie wordt in een verdedigende stelling geplaatst. Maar wat is nu het kenmerkende verschil van het optreden der batterijen in al die gevallen? Hoe wordt een bepaalde épisode getypeerd? Daar is ver naar te zoeken. Alles wordt een relletje. Men krijgt een doel op (altijd [schijven of schilden), verkent de stelling, komt in batterij, vuurt. Is men bij een voorhoede of zoo, dan rijdt en loopt iederen wat harder. In een verdedigende stelling stijgt men af en loopt gedegen langzaam. Niet omdat men in een verdedigende stelling altijd zooveel tijd heeft (wat zal b.v. het maken van de gevechtsdekkingen en maskeeringen een tijd kostenmaar, omdat men dan beter kan zien, dat 't een verdedigende stelling geldt. Nu begint eindelijk 't vuur: op schilden of schijven. Inschieten, op infanterie snelvuur. Habis. Patentmedicijn. Dan is het volgende een zeer geestige gevechtsphaseeen of ander gevecht ontspint zich, waarbij de artillerie al of niet een rol vervuld heeft. Nu komt de opdracht van den A. B.„dit of dat 335

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 45