bataljon ondervindt daar en daar heftigen tegenstand. De zooveelste batterij wordt aangewezen om het bataljon te steunen." Verkennen, stelling nemen, inschieten, snelvuur. Weer patentme dicijn Wat een vindingrijkheid, niet waar, om zulk een opdracht te be denken, en hoe eenvoudig tevens! De toeschouwers van andere wapens staan er gewoon „paf" van, hoe gemakkelijk het tactisch gebruik van de artillerie thans lijkt. Het recept is gauw geleerd: wacht tot er ergens zooveel tegenstand komt, totdat de troepen niet meer vooruit kunnen. Stuur er dan artillerie heen. Of die toeschouwers ook onmiddellijk gevoelen, welk een groote fout begaan is? Zouden zij zich wellicht ook afvragen, waarom een bataljon, dat ernstigen tegenstand kan verwachten, niet on middellijk den noodigen artilleriesteun heeft verkregen? Weten de leiders, die zulke opdrachten geven, wel, dat dit „stui ten op hevigen tegenstand" voor het bataljon heeft beteekend, dat zijn aanvallen na zeer hevige verliezen te hebben geleden zijn dood gebloed? Zouden zij er nu eindelijk nog niet achter zijn, dat dit bataljon, na een energieke artilleristische voorbereiding, de stormrijpe stelling in één aanloop zou hebben kunnen nemen? Zou een tactisch moment als bovenbedoeld dan niet kunnen voorko men? Zeker. Fouten zullen altijd begaan worden. Zelfs is zulk een moment denkbaar, zonder dat van een bepaalde fout sprake is. Maar moet men uit dergelijk uitzonderinsgevallen iets leeren omtrent het tactische gebruik van de artillerie? Zijn daarvoor S. i. a. t noodig? Een ander beeld. De artillerie moet geplaatst worden in een verdedigende stelling. De artilleriestelling wordt gekozen op een rug ver achter de weerstandslijn. Zij is vandaar alleen in staat vuur te brengen op de grootere afstanden en dan nog slechts over min of meer beperkte strooken. De nabijverdediging wordt niet ingericht, voor de organisatie daarvan geen verkenningen gedaan, nog sterker, zij komt niet eens ter sprake. Het kiezen van een stelling op een rug voor vuur op groote afstanden is betrekkelijk gemakkelijk te noemen, ik zou haast zeg gen weinig leerzaam. Hoe oneindig veel moeilijker daarentegen is het organiseeren van de nabijverdedigingEn de oordeelkundige verdeeling van de artillerie voor beide doeleinden Heeft men bij de S. i .a. t. der Bereden Artillerie wel ooit gezien, dat de nabijverdediging van den aanvang af ernstig onder de oogen werd gezien 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 46