daarbij streven naar een natuurlijke opstelling, voor zoover veilig heid dat gedoogt. Het feitelijk onderhouden van de verbinding (v.n heb ik het oog op de „liaison par le bas") zal dus beoefend moeten worden. Hiervoor kunnen weer officieren worden gebruikt, zoodat meer en meer personen een werkzaam aandeel in de oefening krijgen en hun belangstelling dienovereenkomstig zal stijgen. Op deze wijze wordt ook werkelijk een oefenschool gevormd voor infanterie(staf)officieren. Officieren van de cavalerie en de genie behoeven niet uitgesloten te worden. En zulk een oefen school is hard noodig. De verschillende artilleriecommandanten zullen nu ook beter leeren hunne orders te geven. Tot nu waren zij maar al te veel aan hun eigen fantasie overgelaten. Worden de verschillende orders voor het geheel slechts min of meer gemarkeerd, de artillerieautoriteiten zullen hunne orders volledig en nauwkeurig moeten geven. Men zal dan zien, dat er op dit terrein nog heel wat te exploiteeren valt. Over het algemeen zijn de verschillende commandanten er zich nog zeer weinig van bewust, wat aan hun taak verbonden is. Zelfs de afdeelingscommandanten, die toch steeds in de gelegenheid zijn te oefenen, blijken zich nog niet geheel te kunnen voorstellen, wat zij eigenlijk te doen hebben. Eenige oud-batterijcommandanten zullen met mij in zeer dankbare herinnering houden, wat wij op dit gebied bij de S. i. a. t. te Kali Djati van een collega, optredend als afdeelingscommandant, mochten leeren. Men vergete niet, dat oefenen op zichzelf onvoldoende is; alleen door ernstige studie leert men den omvang van zijn taak kennen en de finesses verzorgen. Een uiterst moeilijk taak is weggelegd voor den leider, speciaal, wanneer deze werkelijk een infanterieofficier wordt, die nog weinig van deze soort oefeningen heeft meegemaakt. Het gebruik van de Bereden Artillerie staat bij ons nog in de kinderschoenen; deGroote Manoeuvres in 19ld hebben hiervan weer het overtuigend bewijs geleverd. Men vergeve mij, indien ik twijfel uitspreek, of er wel iemand gevonden kan worden, die werkelijk op de door mij voor gestelde wijze de oefeningen vruchtdragend zou kunnen maken. Zoo iets eischt een meesterhand, die alleen gevormd wordt door een uiterst grondige studie van de tactiek der verbonden wapens, met op den voorgrond stellen van het gebruik der artillerie. Ik deel intusschen niet het wantrouwen van sommige artilleris ten, die de leiding der oefeningen niet in handen van een infanterie- 340

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 50