De kampongrand is zeer onregelmatig, heeft uitspringende gedeelten". Allright. We nemen wijde grenzen. Als we ingeschoten zijn, langzaam vuur. Totdat de telefoon ons doet weten, dat de infanterie een sprong zal wagen. Met snelvuur wordt de vijand tegen den grond gedrukt. Ten slotte het teeken voor den storm: het vuur wordt gestaakt of verlegd. Dit verleggen moet reeds oordeelkundig zijn voorbereid. Dat wordt spel niet waar? Misschien niet zoo schitterend vlug als op een brave, oude, khakeekleurige, kaarsrechte schijvenlinie. Maar toch ook veel interessanter voor den infanterieofficier, die ziet hoe hij kan medewerken om ons vuur op de juiste plaats te krijgen. Veel leerzamer voor alle medewerkers. En heel, heel moeielijk. Dat moeten we juist hebben. Bijna net zoo moeielijk als de werkelijkheid. Ik heb hierboven reeds uiteengezet, dat het ongewenscht is de uitvoering van de technische vuren vast te koppelen aan het houden van de S. i. a. t. Ik zou dan ook bij de S. i. a. t. de vuren alleen willen markeeren. De vuuropening geschiedt b.v. met slechts één stuk. Alleen de zijdelingsche richting wordt vastgelegd, desnoods nog een enkele op een anderen afstand geschoten, totdat de betrokken (infanterie) commandant de overtuiging heeft, dat op het juiste doel wordt geschoten. Liefst zou ik ook de breedte van de laag voor het uitwerkingsvuur willen aangegeven. Belangrijke gevechtsmomenten, zooals het afgeven van een snel vuur, verleggen van het vuur e. d worden eveneens gemarkeerd. Op deze wijze krijgt men voldoend inzicht in de ligging der vuren. Onnoodig te zeggen, dat een grondige bespreking van het vuurplan na afloop der oefening niet mag ontbreken Er bestaat een strooming, het vuren bij de eigenlijke S. i. a. t. geheel na te laten. Ik zou dit zeer, zeer betreuren. Al het interessante van de oefening zou daardoor weer verdwijnen. Zelfs al wordt het vuur gemarkeerd, het blijft voor de vuurleiders een bijzondere taak het stelling nemen onmiddellijk door het vuur te moeten laten volgen. Iedereen, die aan manoeuvres en gewone oefeningen heeft deelge nomen, weet, dat het zeker moeielijk is en bevorderlijk voor de vlotheid, indien men genoodzaakt is het vuur eruit te doen gaan. Bovendien is dit een controle voor de opstelling van batterij, B. C., Afd C. enz. en voor de doelopvatting en de richting. 345

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 55