Tactische kennis nan Oiiicieren uan gezondheid. Hooggeachte Redactie, Hoewel wat laat, kom ik tot u met het vriendelijk verzoek onderstaande te willen opnemen, zulks naar aanleiding van eene door U uitgebrachte kritiek op een van mijne hand in de Militaire Spectator van September j. 1. opgenomen stuk. Hoewel ik mij in het algemeen gevleid zou moeten achten door uwe zeer welwillende kritiek, is op een enkele plaats het verguldsel van de pil echter zoodanig weggeschaafd, dat deze voor mij een zeer bitteren smaak heeft gekregen en ik mij genoodzaakt gevoel tegen uwe woorden op te komen. U schrijft n. I., „Verheeld mag niet worden, dat n. m. m. R. hier en daar in zijne aan de militaire kennis van de Officieren van Gezondheid te stellen eischen, wel wat te ver gaat, zoo o. a bij het op blz: 502 vermeld voorbeeld". Dit voorbeeld luidt als volgt: „De vijand tracht aan den Hoek van Holland eene landing te bewerkstelligen. Onderwijl daar geplaatste troepen hem daarin trach ten te belemmeren, wordt uit 's Gravenhage eene brigade infanterie met hulpwapens ter ondersteuning gezonden, die des morgens om 5 uur van daar vertrekt Eene sectie verbandplaats-afdeeling moet zich uit Delft te Monster aan den staart der kolonne aansluiten, terwijl den reserve-officier van gezondheid X is opgedragen van uit Hoek van Holland een transport gewonden te begeleiden, die om half elf v. m. te 's Gravenhage aan het Staatsspoorstation in den trein moet worden ingeladen. Het is duidelijk, dat de Chef der sectie verbandplaatsafdeeling moet kunnen berekenen, op welk tijdstip hij van Delft moet afmarcheeren, om niet te laat te Monster te zijn, doch ook niet vroeger dan strikt noodzakelijk is, om mensch en dier, waarvan waarschijnlijk nog veel inspannende arbeid zal moeten worden gevergd, ook na het gevecht, als voor een groot deel van den troep het werk reeds is afgeloopen, nog zooveel mogelijk de rust te gunnen, die zij zoozeer noodig hebben. De reserve-officier 349

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 59