van gezondheid zal moeten kunnen berekenen, op welk tijdstip hij met zijn transport moet afmarcheeren, zonder langer dan noodig is de gewonden aan de ongemakken van het transport bloot te stellen en om tijdig, zoodat er nog tijd over is voor laving en inladen der ge wonden, aan het station te den Haag aanwezig te zijn, waarbij hij moet zorgen, de in aanmarsch zijnde troepen niet te ontmoeten, daar het gezicht der gewonden op dezen een slechten moreelen indruk zou kunnen maken, waarom hij tegen den tijd, waarop hij, volgens bere kening, die troepen tegen zou moeten komen, een korten omweg moet laten maken of, zoolang het voorbij marcheeren duurt, op een zijweg halt moet laten houden. Om aan hunne opdracht te kunnen vol doen, hebben beide officieren van gezondheid dus moeten leeren kaartlezen, moeten op de hoogte zijn van kolonnelengte, afstanden kunnen berekenen, de marschsnelheid kunnen bepalen, alsmede den tijd, waarin op verschillende wijzen (per telegraaf of telefoon, door middel van motor en wielrijders, ruiters of voetgangers) bevelen kunnen worden overgebracht!" Wat bedoelt U met uwe aanmerking? Toch niet, dat zulke opgaven te moeilijk voor de officieren van gezondheid zouden zijn. 't Zijn maar eenvoudige rekensommetjes, die behoeven te worden opgelost, en het nut, dat zij er uit kunnen halen, meen ik duidelijk in het voorbeeld te hebben aangetoond. Op het oogenblik behandel ik met drie leerlingen (op hun eigen verzoek) de taktiek en doe ik dit op de wijze, als in het door U gewraakte voorbeeld is aangegeven, evenwel met eene wijziging, n.l. dat af en toe een vraag wordt gesteld. In het onderhavige geval: „Wanneer moet de Commandant sectie verbandplaatsafdeeling van Delft vertrekken, wanneer de res: officier van gezondheid met zijn gewonden transport van H. v. H, waar zal hij de tegenliggende brigade uit den Haag ontmoeten? enz" (U zoudt zeker verbaasd staan over het groot aantal veronderstellingen, die men men alleen uit het V.V. voor den militair Geneeskundigen Dienst kan maken). Bespreken doe ik die veronderstellingen vooraf niet met hen; alleen wordt in margine aangegeven, waar zij de betrekkelijke data kunnen vinden b.v. V.V. blz: zooveel of een ander reglement. Enkele za ken, die ik zelf niet daarin kan vinden, geef ik bovendien op. Ik verze ker U, dat de uitkomsten bijna zonder uitzondering met elkaar kloppen. En thans na 4 lessen van een uur 's weeks voelen zij zich reeds geheel thuis in het V. V. en ook eenigzins in andere betreffende dienstvoorschriften. Zelfs veroorloofde zich een hunner reeds een critiek daarop door de vraag, waarom in Hoofdstuk I punt 21 (2) 350

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 60