voor de tempo's X en X X de af te leggen afstand niet is opgegeven, terwijl zulks voor wielrijders wel is opgegeven. Met het V. V, en een kaart in de hand en een weinig gezond verstand in het hoofd zijn zulke eenvoudige opgaven dus gemakkelijk en in korten tijd uit te werken, 't Is dan ook eigelijk meer om routine te krijgen en enkele duistere zaken met elkaar te bespreken, dat die oefeningen worden gehouden. Kort na den aanvang der mobilistie in Nederland, ontving ik als commandant der verbandplaatsafdeeling eener divisie van den divisiecommandant een verbeterde opgave der kolonnelengten uit den leiddraad stafdienst. Denkt U, dat deze zulks deed in de meening, dat ik er niets mee te maken had, of dat zij boven mijn begrip gaat? Zeker, ik had wel zoo noodig inlichtingen kunnen vragen bij een van de' vier bij de verbandplaatsafdeeling ingediende infanterie- officieren. Maar afgezien daarvan, dat men niet gaarne van zijn onkunde blijk geeft, kan deze manier van handelen niet in over eenstemming worden gebracht met eene goede krijgstucht, terwijl men bovendien daarvoor een hunner aan voorgeschrevene werk zaamheden moet onttrekken. 23 jaren geleden, toen ik in den militairen dienst trad, werd er aan militair geneeskundig tactiek in het leger niets gedaan. Als men in gesprek met collega's of officieren van een der wapens een onderwerp daaruit aanvoerde, dan was het IC tegen 1, dat men met hoongelach of met schouderophalen werd ontvangen. Les werd aan de nieuw aan- gekomenen in dit vak in het geheel niet gegeven. In 1900 werd echter noodig geacht een voorschrift v. d. M. G. D. te velde gegeven. Later nog werd bevolen, dat enkele der officieren van gezonheid, voor zoover hun dienst zulks toeliet, oefeningen op de kaart in hun garnizoen moesten bijwonen. Is het wonder, dat zij zich toen de vraag stelden. „Zou ik in tijd van oorlog de mij opgedragene betrekking naar behooren kunnen vervullen?" Ik voor mij moest die vraag ontkennend beant woorden en zag dus om naar eene gelegenheid mij verder in dit vak te kunnen bekwamen. En zoo kwam het, dat ik meer speciaal door Oostenrijksche lectuur mij langzamerhand bevredigd begon te voelen. Door mij eene kleine bibliotheek aan te schaffen, kwam ik bovendien eenigzins op de hoogte van de geschiedenis der militair geneeskundig tactiek in dat land en zoo bleek mij, dat daar de stoot tot het beoefenen van dit vak is uitgegaan, van officieren van den gen. staf. Het eerst kwam een 25 tal jaren geleden luit: kol. Alfred Hansen- blas van dien staf met zijn werk: „Der Sanitatsdienst bei einer Infanterietruppen Division im Felde," welk werk in de kringen der 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 61