„Ook de weinige verscheidenheid der gerechten - brood en aard appels als hoofdvoedingsmiddelen - blijkt geenszins nadeelig voor de gezondheid. „De voedingsgeleerden zullen hun oude theorieën moeten herzien en meer rekening houden met de uitkomsten van Chittenden, Hindhede en andere praktici, die in de reuzenproef, op het gansche volk genomen, bewaarheid worden." 4° Luitenant Wilh. Meng schrijft: „Er zijn tijden, bepaaldelijk bij den bewegingsoorlog in moeilijke terreinen, dat de proviandaanvoer dagenlang op zich doet wachten en de troep dus op datgene aangewezen is, wat in de streek te vinden is. In landen met primitieve cultuur is dit in hoofdzaak vleesch. Dan treden darm- en maagziekten, diarrhee, vaak dysenterieachtig, bij of ficieren en manschappen na 3 of 4 dagen reeds veelvuldig op. De menschen zien er nooit slechter uit dan in zulke tijden en zij krijgen een hevig verlangen naar plantenkost. Wordt dan weder brood aange voerd, dan verminderen deze ziekteverschijnselen; duurt de periode van uitsluitende vleeschvoeding langer, dan wordt het hospitaal gevuld. „Steeds blijkt in dezen oorlog weer, dat de behoefte aan vleesch bij de meeste manschappen betrekkelijk gering is. Een groot deel der manschappen zou, naar zij mij zeiden, gaarne weken lang zonder vleesch leven, wanneer de vleeschlooze kost maar wat afwisselend was „Met water en brood kan ik langen tijd oorlog voeren, als't zoo zijn moet; met water en vleesch niet. Dat moest ook de bevolking thuis te denken geven. 5° Duitsche indrukken gedurende den oorlog. In een artikel in de N.R.Ct. van 18 Aug. '16. komt onder boven- staanden titel van de hand van Prof. Dr. J.H.T. Kohlbrugge het volgende voor: „Ik heb dan ook heel wat menschen gezien, die verklaarden 15 a 20 pond te zijn afgevallen, de dikke buiken waren verdwenen. Toch kan men daarom niet zeggen, dat die menschen er bepaald slecht uitzagen. Zij maken den indruk van personen, die een over- rijke gemengde voeding ineens op geneeskundig voorschrift moesten vervangen door een streng vegetarisch diëet. Aangenaam is zulk een plotselinge verandering zeker niet. Iedereen weet evenwel, dat vegetariërs zeer gezond en krachtig kunnen zijn, zelfs anderen in dezen kunnen overtreffen, maar zij hebben zelden of nooit de ge vulde vormen en de blozende kleuren der andere partij en zeker nooit een dikken buik 358

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 68