schillende Europeesche rijken reeds vrijwillige of gedwongen proef nemingen met gunstigen uitslag daarmee zijn genomen, zou in Nederlandsch-lndië zulk een proef zeer zeker op haar plaats zijn en zelfs met minder moeilijkheden gepaard gaan dan in Europa, omdat een rijsttafel zonder of met weinig vleesch- en vischspijzen gemakkelijker smakelijk is toe te bereiden dan eene Europeesche tafel. Laten we daarmee niet wachten tot bij een eventueele blokkade van Java de invoer van Balisch en Australisch vee zal zijn stopge zet en we na verbruik van den kleinen veestapel op Java en de conserven wel plantenkost voor lief zullen moeten nemen. Nu we beginnen met het kweeken van groenten, wordt het tijd, dat we gaan inzien, dat al ons voedsel rechtstreeks uit het planten rijk kan worden betrokken zonder den onvoordeeligen omweg door de lichamen van dieren te volgen. We kunnen dit thans even goed erkennen als later, wanneer we het in een eventueel conflict met een B. V. noodgedwongen zullen ervaren. Tot slot een vraag: Waarom is \y2 jaar geleden de witte rijst door zilvervliesrijst vervangen, terwijl in het Kol. Verslag over 19C0 vermeld staat: „De proef met het verstrekken van halfgepelde rijst aan de militairen van het ie Depötbataljon te Mr. Cornelis werd in April 1899 gestaakt en ook werd van verdere proefne mingen bij het leger met die rijstsoort als voedingsmiddel afgezien, omdat van die veranderde voeding geen invloed op het aantal beri-beri-lijders was waar te nemen". (Zie voorts het werk over meelvergiftigingen van den Amster- damschen arts E. van Dieren, uitgave 1907, pag 150 e.v) H. van Wijk. Tweede-Luitenant-Adjudant der Genietroepen. 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 76