Daar aanleiding nan „De Uesiing= artillerie niet meer altijd te Iaat; door 3. Beudeker," Het komt mij dringend noodig voor een woord van tegenspraak te doen hooren tegen het in het Februari-nummer van ons tijdschrift verschenen artikel onder bovengenoemden titel. Het vlot geschreven stuk, dat vereenvoudiging in de werkwijze der vestingartillerie voorspiegelt, zou toch bij niet geheel ingewijden, ook Artilleristen, het denkbeeld kunnen doen ontstaan, dat de auto riteiten, die in dezen te zeggen hebben, zich op een conservatief of achterlijk standpunt hielden. Allereerst een vraag. Vermeent Luit. B., dat de Nederlandsche voorschriften, die door hem aan het slot van zijn artikel zoozeer ter navolging worden aanbevolen, hier aan de aandacht zouden zijn ontsnapt? Laat hij dan weten, dat sedert 1910 de vereenvoudigin gen, die bij de Nederl. Vest Art. worden ingevoerd, hier met ja- loersche blikken zijn gevolgd door hen, wier taak het is te zorgen, dat reglementen, voorschriften en practijk zoo modern mogelijk blijven; dat wij er hier naar snakken die ingewikkelde werkwijze met peilposten, tweezijdige waarneming, enz. te kunnen afschaffen; doch dat én de bijzondere omstandigheden van ons Indische terrein, én het logische tactische gebruik der Vest.Art-batterijen in onze stellingen, voorshands beslist beletten die vereenvoudigingen in te voeren, hoe zeer wij ze hier nog sterker noodig hebben dan ginds, waar wij het met onderofficieren-vuurleiders moeten doen, inplaats van met officieren, zooals in Holland. Het komt mij overigens voor, dat Luit. B. den geest van het V. A. V. A. niet juist begrepen heeft. Dat in dit voorschrift de meeste aandacht valt op de volledige werkwijze in groepsverband, is eenvoudig het gevolg van het feit, dat de beschrijving daarvan de meeste ruimte inneemt. Overigens blijkt op de bldz. 146 t/m 149 voldoende, dat de vuuropening op het Voorloopig vuurbevel" 367

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 77