belegering. Zij kunnen slechts zijn een haag, die eventueel zal moeten dienen om ons teruggetrokken veldleger gelegenheid te geven zich daarachter snel te verzamelen op het meest gewenschte punt voor een beslissend offensief. Het is immers voor iedereen duidelijk, dat een effectieve bezet ting, die geruimen tijd zou moeten kunnen weerstand bieden, na genoeg ons geheele Veldleger zou opslokken; en waarmee zou dan het offensief, zonder welk elke verdediging nutteloos is, moeten plaats hebben? Op grond van het bovenstaande moeten zulke stellingen een naar verhouding zeer sterke veiligheidsbewapening in eerste linie hebben, waarvan de batterijen zich, voor wat betreft opstelling en geschutsoort, geheel aan de plaatselijke terreinomstandigheden aan passen daarentegen kan geschut, dat elders in permanente stellingen bestemd is voor den z. g. geschutstrijd (tegen belegeringsbatterijen), misschien wel als overbodig worden beschouwd. Daarmede vervalt feitelijk al dadelijk voor ons de mogelijkheid om, in navolging met de Nederlandsche organisatie, een deel der Vest.Art. als georganiseerde geschutreserve (die hoofdzakelijk in af- deelingsverband optreedt) in te deelen. Het vuren op „voorloopige vuurbevelen" zal daarom, als boven reeds gezegd, regel zijn; het vuren met de ingewikkelde werkwijze, als door Luit. B. bedoeld, daarentegen uitzondering, naar mijn persoonlijke meening zelfs wellicht 'heelemaal met voorkomen, in verband met den waarschijnlijken korteren tijdduur, dien wij in onze stellingen zullen zitten. Intusschen moet die werkwijze beoe fend worden, voor het geval zij noodig is; dat bij menige S-i. a. t. die beoefening wat veel op den voorgrond is getreden, wordt gaarne toegegeven, doch dit behoeft geen reden te zijn om, zonder een vol ledig overzicht te hebben over al de terzake gestelde eischen, een dusdanig afbrekend oordeel te vellen over de thans bestaande voor schriften, als door Luit. B. is gedaan. Ch. Kiès. Kapitein der Artillerie 369

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 79