10 November 1913 genoegen met de ten lastelegging, dat de be klaagde 2) zou hebben geloopen over perceelen weiland te Woensel (gehucht Eckhart) en -bij arrest van 25 Mei 1915 3), dat de plaats, waar het feit gepleegd werd, op den straatweg van Varsseveld naar Ambt-Doetichem was. Minder juist leek mij de beslissing van het N.H.M.G. bij senten tie van 19 Mei 1914 4), hetwelk de ten lastelegging, dat beklaagde te 's-Gravenhage op den 5en Februari 1914 des n.m. ten half zes als bestuurder van een rijwiel daarop gezeten, daarmede heeft be reden het openbaar voetpad langs den ouden Scheveningschen weg, opgrond dat daar twee paden aanwezig zijn, waarvoor het verbod van berijden bestond, nietig verklaarde. Bij sententie van 16 Juni 1914 5) verklaarde het N.H M.G. daarentegen, dat nu eenmaal de plaats der overtreding in de ten lastelegging zelf was opgenomen, het onnoo- dig was, daarenboven nog eens te vermelden, waar het feit zou zijn begaan. Zagen wij hierboven, welke klippen de opsteller van eene ten lastelegging heeft te omzeilen, begrijpelijk is het dan ook, dat men in de practijk de zekerheid, dat men zijne tenlastelegging in veiligen haven loodst, tracht, te verhoogen met allerlei middelen. Wij willen eenige der meest bekende middelen eens aanroeren: De wet spreekt er nergens van, dat het verboden zou zijn om in plaats van alleen één bepaald feit nog een ander feit ten laste te leggen met het bepaald vooropgezette doel, om als hetgeen het eerst tenlaste is gelegd, niet zou opgaan, althans wat daarna wordt tenlaste- gelegd, goedgunstig beoordeeld te zien. Men spreekt in zoo'n gewaXvan vervangende subsidiaire, ten laste legging Hiervan is wel te onderscheiden het ten laste leggen van meerdere feiten tegelijk, cumulatieve ten lastelegging; maar deze hoort hier niet thuis, maar in eene bespreking over den samenloop van strafbare feiten. 297 4) Weekblad v. h. Recht. No. 9549. 2) In geval van aanklacht over de overtreding van 460 N.S: Hij, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopt op eenigen grond, die bezaaid, bepoot of beplant is of die ten bezaaiing, bepoting of beplanting is ge reed gemaakt, of gedurende de maanden Mei tot en met October op eenig wei, of hooiland. 3) Weekblad v.h. Recht. No. 9830. 4) M.R.T. dl.. IX blz. 491. 5) M.R.T. dl. X. blz. 104.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 7