daar n. m. m. de natuurlijke, glimmende bruine kleur der gaba- gaba veel mooier is dan eeni< kunstmatig opgebrachte kleurstof. Zooals ik reeds in 't begin zei, frappeerde me bij aankomst te Piroe deze bouwwijze, vooral daar Ceram nu niet het eenige sago and van Indië is. B. v. op de Mentawei eilanden, alwaar ik eenige maanden vertoefde in 1911, trof ik ook een bevolking aan, geheel van sago levende, doch het voor 't grijpen liggende gaba- gaba materiaal werd daar niet door de Mentaweiër voor hun woningbouw gebruikt. Al hun groote familiewoningen waren daar voorzien van vloeren en omwandingen van de mooiste planken. Is er misschien een collega, die ook ergens in Indië zit te midden van groote sagotuinen en waar men 't gebruik van gaba- gaba ook niet kent, ik raad hem aan er eens een een proef mee te nemen. Men heeft vlugger een omwanding klaar van gaba gaba dan van pla: ken, tenminsie wanneer die plar ken ter plaatse gemaakt moeten worden. Laat men reeds gemaakte planken aanvoeren, dan wordt een gaba-gaba omwanding goedkooper. In ieder geval is een gaba-gaba omwanding veel netter en op den duur zindelijker en meer hygiënisch dan een omwanding van Sesak. W. Ceram, 10 Maart 1917. A. M. Sierevelt. Eerste-Luitenant der Infanterie. Bepakking bij de Caualerie. Bij de Bereden wapens zal op last van het Legerbestuur een proef gehouden worden met het medevoeren bij ce velduitrusting van den mantel, die dan de sprei zal motten v> rvangen. Deze mantel wordt bij de cavalerie medegevoerd op de kleeding- rol, opgevouwen in z.g. portefeuille model zooals in Holland. In het bivak Hollandia, dat in 1909 door het exploratie detachement van Noord Nieuw Guinea werd gebouwd, is voor de omwanding van alle gebouwen van gaba2 gebruik gemaakt. Na een paar jaar moesten vele stijlen van wildhout vervangen worden, omdat zij totaal vermolmd waren, de omwanding echter had zoo goed a s niets geleden. Wij sluiten ons dan ook gaarne hij Schr.'s aan evelin van gaba2 als omwandingsmateriaal aan. Red. 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 87