^fff mm Wm 17an fllles Wal. Van de Japanscbe Keizermanoeuures in 1916. Afgelegde afstanden. Op den 11 den November legden de hoofdmachten der divisiën de volgende afstanden af: 5de divisie 48 KM. 6de divisie 46 KM. 12de divisie 47 KM. 18de divisie 40 KM. Den 12den Nov. werden nagenoeg geen marschen gemaakt; van af 10 u. n. m van dien dag tot in den avond van den derden manoeuvredag legden alle divisiën een afstand van ongeveer 30 K.M. af, waarvan een groot deel als nachtmarsch Den vierden manoeuvredag werden geen marschen van beteekenis gemaakt. Kleinere afdeelingen vertoonden nu en dan merkwaardige staal tjes van de groote marschvaardigheid van het Japansche leger. Een detachement van 1 bat. inf. met eenige genietroepen, uitgezonden om de overgangen over eene rivier tijdig te bezetten, legde in 7y2 uur af een afstand van ruim 47 KM., d. i. ruim 6 KM. per uur, gedeeltelijk door heuvelterrein en order ongunstig weder; dadelijk na aankomst begon het detachement, dat geen sporen van bijzon dere vermoeidheid vertoonde, met het aanleggen van verdedigings werken vóór de bruggen. Mitrailleurs. De mitrailleurs waren voorzien van een nieuw model drievoet, waarvan de beenen slechts één stand- toelaten. De vuurhoogte wordt gegeven door met behulp van een draaiwiel eene getande stang uit- en in te draaien, welke stang zich op en neer beweegt in een soort koker in en onder den top van den drievoet. Nokken bij wijze van schop aan de beenen van den drievoet bevorderen den vasten stand van het geheel. Voor het verplaatsen worden aan de korte voorbeenen en aan het achterbeen draagboomen gestoken, welke met eene bajonet sluiting in een aan het uiteinde der voorbeenen aangebrachten koker sluiten en aan het achterbeen in den koker bevestigd worden door bout en pal. De achterste draagboom is hoefijzervormig. Het dragen geschiedt als regel door 4, doch zoo noodig ook door 3 of 377

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 89