2 man. Bij het dragen is de tromp naar rechts gekeerd. Voor de verrichtingen in verband met het nieuw model drievoet wordt ver wezen naar de punten 15, 16 en 31 van het voorloopige mitrail leurreglement, waarvan reeds een paar stukken in dit tijdschrift besproken zijn. Het nieuwe model drievoet is thans bij alle infanteriekorpsen ingevoerd. Schilden zijn niet aanwezig. Tucht en geest van de troepen Het optreden der infanterie kenmerkte zich als steeds door groote vlotheid, rust en ordelijkheid. Nimmer werd eenig onnoodig geschreeuw of onnoodig gecommandeer vernomen en slechts een enkel woord is voldoende om rustende troepen in beweging te brengen of dooreengeraakte troepen te verzamelen. Teekenend voor de toewijding van den soldaat en als gevolg daarvan gezonde discipline is, dat bij de divisiën van Kyushiu dit jaar nagenoeg geen straffen behoefden te worden opgelegd, daar den recruten, die in het begin van Dec. 1915 onder de wapens waren gekomen, was medegedeeld, dat 1916 op Kyushiu de Kei- zermanoeuvres zouden plaats hebben en dat de Keizer alleen dan komen zou, wanneer zij zich gedurende het geheele jaar goed zouden gedragen. Veldartillerie. Niettegenstaande het verschijnen van het nieuwe reglement was bij de veldartillerie nog niets van de moderne artillerietactiek te bespeuren. Vliegwezen. Bij elke partij was eene vliegafdeeling van 4 vliegtuigen ingedeeld; eenige reservetoestellen waren aanwezig. Evenals het vorige jaar vlogen 4 machines naar het manoeuvreterrein, een afstand van ong. ICOO K. M. Het traject werd in 4 etappes, van onderscheidenlijk 22?, 275, 220 en 260 K. M., verdeeld; aan het einde van elke etappe kwam een andere bestuurder en waarnemer. Bij betrekkelijk gunstig weder werd de geheele afstand in twee dagen zonder ongevallen aflegd. De terugreis naar het vliegterrein te Tokorozawa werd eveneens door 4 toestellen begonnen en door drie in twee dagen gelukkig volbracht. Het vierde toestel moest wegens een defect aan den motor van verdere deelneming afzien. Deze laatste toe stellen zouden van een verbeterd Maurice Farman-type zijn met 70 PK. Een hunner schijnt in Japan vervaardigd te zijn. De uil komsten van de verkenningen werden in een gesloten ko kertje. aan een valscherm bevestigd, in de nabijheid van de stand plaats van den partijcommandant naar beneden gelaten, waartoe het vliegtuig tot dicht bij den beganen grond daalde. Gedurende nachtelijke vluchten werden meermalen lichtkogels neergelaten. Deze lichtkogels hebben eene lichtsterkte van 3000 kaarsen; zij beginnen licht te geven op ong. 1000 M. na het ver laten van het vliegtuig en maken dan den indruk van een groote lichtbal; langzaam dalende duurt de brandtijd ong. 3 minuten. 378 -• P

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 90