dagen ter beschikking van den O. v. W. moet worden gesteld, ten einde geleidelijk op de hoogte der verschillende werkzaamheden te worden gebracht, voorts dat hij bestemd is, den functionaris bij tijd afwezigheid te vervangen, en bij diens aflossing hem definitief op te volgen. In dezen aan officieren zoo krappen tijd beteekent één maal per week of in de veertien dagen een officier aan den troep onttrekken, zeer veel; en ik zal trachten aan te toonen, dat de R. v. W. in volle gerustheid aan den troep kan worden teruggegeven. Trouwens de A O is in de tegenwordigen tijd vrijwel van onwaarde, om de eenvoudige reden, dat de meeste R.v.W.'s tweede luitenants zijn, die eenvoudig niet mogen opvolgen, omdat ze nog geen vier jaren officier zijn. De R.v.W. komt in de oogenblikken, die hij ter beschikking is van den O v.W., niet geleidelijk op de hoogte van den dienst; hij voert er niets uit, en is den O v W. een sta-in-den weg, een werk- afhouder. Maar al zou deze laatste ook met den besten wil bezield zijn den R.v.W. iets bij te brengen, dan is dit toch in ieder geval verloren moeite, als men bedenkt, dat met de werkelijke overname van den dienst dikwijls meer dan een maand heengaat. In dien tijd is de overnemer van zelf gedwongen om iels op te steken en wordt hij dan ook beter op de hoogte gebracht dan in de uren, gedurende welke hij met den O.v.W. vroeger cigaretten heeft zitten te rooken De werkzaamheden zijn van tweeërlei aard: de technische en de administratieve. Ieder officier heeft zijne technische vooropleiding gehad, en de „Handleiding" is daar, om hem, eenmaal tot O. v. W. uitverkoren, spoedig vertrouwd te maken met het vak. Wat nu de administratieve kennis aangaat, we zeiden reeds, dat een officier zich daar spoedig inwerkt; de maand van overname brengt hem al een heel eind op streek, en verder bouwt hij als 't ware voort op de stukken van zijn voorganger. Met het oog op zijn later definitief optreden is er dus al vast geen R. v. W noodig. Voor tijdelijke vervanging, dit volgt hier rechtstreeks uit, even min. ieder willekeurig officier kan daarvoor dienst doen, als de vervanging van zeer tijdelijken aard is; duurt de afwezigheid te lang, dan benoeme men een definitieven opvolger. Toen ik zelf eens voor een tiental dagen afwezig was, maakte ik mijn werk tot op datum af, en legde mijn tijdelijken vervanger slechts de dag werkzaamheden van huishoudelijken aard uit; verder behoefde hij niets te doen dan alle poststukken te verzamelen en alleen trachten af te doen, waarbij spoed vereischt werd. Hiermede hoop ik de overbodigheid van een reserve officier van wapening voldoende te hebben aangetoond. Moge dit ook voldoende zijn voor mijn betoog, dat de betrek kelijke A. O. kan vervallen, ad. 3° Bij Kabinetsbeschikking vanenz, is voor alle garnizoenen 381

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 93