van 2 tonen ten slotte komt tot nadere formuleering der voor stellen; maar nu daarbij plotseling gaat terug krabbelen. Immers wordt dan gevraagd, welke solide borgstelling de Directie der „N. V. Veeteelt Onderneming Djampit" kan geven, voor terugbetaling van het voorschot, ook bij mogelijke mislukking der fokkerij, daarmee dus de risico van het bedrijf op de schouders van slechts één der beide contractanten overbrengende. Als dan daarna nog geen genoeg doening wordt genomen met het aannemen dezer overdreven eisch en de mededeeling van den heer Couvreur, dat een gedeelte van den grond, waarop de fokkerij gedreven zal worden, als borgstelling kan dienen en eindelijk het gunstige rapport van de commissie tot onderzoek naar de waarde dier als borgstelling aangeboden gron den, als te optimistisch wordt aangenomen, mag men wel zeggen, dat tegenwerking eene zaak, die zoo vlot begon en die in den aanvang alle hoop op slagen gaf, zoo gelukkig nog niet geheel heeft doen mislukken, dan toch op den langen baan geschoven heeft. Van wien en waarom die tegenwerking werd ondervonden? Het is ook al weer hier niet de plaats om daar nader op in te gaan. Het bovenstaande diene alleen, om den oningewijde eenigszins op de hoogte te brengen. Alle hoop zij thans gevestigd op een vermoedelijk te verwachten bezoek van den Gouverneur-Generaal aan het Idjen-plateau. Daar zal het Zijne Excellentie - zelf paardenman zijnde - zeer zeker niet ontgaan, dat de „N. V. Veeteelt Onderneming Djampit" in het al gemeen, en het onderdeel paardenfokkerij in het bijzonder, een toekimst heeft, eene toekomst, die bij oordeelkundige maatregelen het Gouvernement in de, eerste plaats ten goede kan komen. On- noodig toch in dit tijdschrift de groote nadeelen van remonteering in het buitenland, welke bron ieder oogenblik kan worden afgeslo ten, nog te stellen tegenover de groote voordeelen van eene fok kerij van legerpaarden in eigen land. Waar wij gewoon zijn alles in geld te hooren omzetten, zal het wellicht niet overbodig zijn - hoewel dit in een kwestie van Landsverdediging toch zeer zeker in de tweede plaats moest komen - te vermelden, dat het remonte- paard, dat Djampit in de toekomst zou leveren, goedkooper zou komen dan het in Australië gefokte, waarvan de prijs, door het ruim tweejarig onproductieve verblijf in Padalarang en bij het Depot-Eskadron, zooveel hooger wordt. En nu zal er allicht gevraagd worden, of er dan werkelijk op Djampit goede legerremonten kunnen gefokt worden. Ons ant- 422

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 26