Een tweede nadeel van de lat bestaat hierin, dat deze vóór de verschieting op een vrij omslachtige wijze (zieH. E. V. 1. bl. 73) aan den vuurpijl moet worden verbonden en dit wel door personeel, dat als regel weinig met vuurpijlen vertrouwd zal zijn. De vraag is dan ook wel gewettigd, of de vuurpijllat niet geheel zou kunnen worden gemist en de baan van den vuurpijl door eenige andere inrichting zou kunnen worden gestabiliseerd. Destijds zijn in verschillende rijken in deze richting verscheidene proeven geno men, die echter blijkbaar nog niet hebben geleid tot een definitieve afschaffing van de lat. Men is echter de oplossing van dit vraag stuk wel dicht genaderd (zie ook' hoofdstuk I van het werk Verhan deling over de Oorlogsvuurpijlen van O. H. Kuyck); in het werk Lehrbuch der Pyrotechnik beveelt Dr. Meyer zelfs een inrichting met vleugels als in gebruik bij ventilatie-openingen aan boven de gebruikelijke vuurpijllat, wanneer de vuurpijl voor het boogschot of voor loodrecht opstijgen moet worden gebezigd. Men verliezeook niet uit het oog, dat een stabiele baan destijds voor de oorlogsvuur pijlen, waarmede granaten werden afgevuurd, veel noodzakelijker was dan thans voor onze vuurpijlen voor verlichting. Zooals uit het voorgaande blijkt, zijn wij dus nog vrij goed ge- equipeerd, voor wat beireft de verlichting op korteren afstand Voor de grootere afstanden (boven de £00 M.) hebben we echter tot nu toe nog zoo goed als niets en het is daarom, dat het me wel ge- wenscht lijkt, zoolang de zoeklichtquaestie nog niet geheel is opge lost, te trachten hierin te voorzien door gebruik te maken van de in de tijdschriften der laatste jaren voorkomende lichtprojectielen. Deze hebben in het algemeen dezelfde inrichting als granaatkar tetsen, met dien verstande, dat de vulkogels zijn vervangen door het lichtgevend lichaam met daaraan verbonden valscherm. In de Artilleristische Monatshefte 191lezen we hierover op bl. 304.: „Am 27 Februar d.J. fand eine praktische Erprobung von Leucht- geschossen der Feuerwerkerschule Bourges auf dem dortigen Schiesz- platze statt. In Gegenwart des Kriegsministers und zahlreicher Offiziere wurde beim Lichte der nach einander aufleuchtenden Geschosse eine Zielbatterie auf 45 "0 M. Entfernung gesichtet und durch ei c 7,5 cM Batterie beschossen; wie die spatere Besichtigung ergeben habe mit Erfolg. In noch nicht 15 Minuten seien 100 Schusz gefallen. Das Leuchtgeschozs besteht aus bis zu neun Einzellichtern, die sich strahlend in der Luft verteilen und nur langsam - in Verlauf 431

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39