aangezien de geleiband bij dit laatste op grooteren afstand van den bodem is aangebracht (51 instede van 25 m. M Om de doorsnede van hei lichtlichaam zoo groot mogelijk te krijgen, de lichtsterkte dus eveneens tot een maximum te brengen, verdient een stalen projectiel de voorkeurde granaatkartets zou hiertoe misschien kunnen worden getransformeerd. Verder ware het lichtlichaam in achterwaartsche richting uit te werpen om de snelheid, welke dit lichaam bij het verlaten van de bus nog bezit, eenigszins te verminderen. Het projectiel zou dan voorzien moeten zijn van een bodemschroef, die bij het springen wordt uitgeslagen en daarbij het lichaam met valscherm mede uit het projectiel haalt. Natuurlijk zou het ten zeerste aanbeveling verdienen te trachten meerdere lichamen in het projectiel op te nemen. In dit opzicht is men echter afhankelijk van de grootte en den aard van het valscherm, dat voor een langzame daling zoo groot mogelijk genomen, in het projectiel een schadelijke ruimte inneemt. Misschien dat daarom het systeem valscherm met vleugels als beschreven in het „Zeitschrift für das gesamte Schiess- und Spreng- stoffwesen 1912" bl. 100 het'meest aanbevelenswaardig is Hierbij wordt het valscherm gevormd door 6 vleugels waar- tusschen mogelijk, voor vermeerdering van den luchttegenstand, nog stukken goed zouden zijn te spannen. Voor verbinding van de vleugels m t het lichtlichaam H dienen scharnieren K De vleugels zijn verbonden aan spiraalveeren M, die eenerzijds aan den wand f2 van het huis Fl, andererzijds aan platen i 1 bevestigd zijn, waar in de vleugels naar binnen toe uitloopen. De veeren M hebben ten doel de vleugels J in den spil van den pijl x tot aan haar werk- zamen stand (fig. 3) te draaien In dezen stand liggen de windingen van de veeren M dicht op elkaar, zoodat een verdere draaiing van de vleugels, boven dezen stand uit, als bij het neervallen van de lichtlichamen de luchtte genstand tracht te bewerken, niet mogelijk is. Bovendien zou het dragend oppervlak der vleugels nog kunnen worden vergroot door aan het einde dezer vleugels een tweede stel aan te brengen, de middellijn der vleugels na ontplooiing dus te verdubbelen. Een nadeel van dit valscherm is de geringere doorsnede en dus mindere lichtkracht van het lichtlichaam door den zeshoekigen vorm en de vermeerdering van het gt wicht van het valscherm zelve. Een groot voordeel is echter de grootere zekerheid van ontplooiing. 43S I. M. T. 29 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 43