Ook is de kans, dat het valscherm door den schok bij ontploffing van het projectiel zou worden afgeslagen, geringer dan bij gebruik van een gewone parachute, waarbij het lichtlichaam door draden hieraan is verbonden. De ontsteking heeft plaats door een bij de projectielsoort in gebruik zijnde tijd(schok)bus, de overbrenging van de vlam door een lont of kruitcylinders. Ten slotte moge een schets (zie hiernaast) met beknopte toelichting volgen van het projectiel, zooals bij ons zou zijn te beproeven. Als lichtlichamen doen dienst dezelfde sterren als bij de val schermvuurpijlen in gebruik, met een brandtijd dus van 1 mi nuut, welke sterren zijn opgenomen in een blikken bus bestaande uit 2 of 3 stukken. Het valscherm is een variatie van het bovenbeschrevene en be staat uit eenige lappen doek, gespannen tusschen 6 staaldraden. Teneinde het draagvlak te vergrooten zijn binnen de eerste dra den, welke een busvorm hebben, andere verschuifbaar. Het uitschui ven heeft plaats door de werking van veeren, nadat bij het uittreden uit het projectiel de busbodems zijn weggevallen. Tegelijkertijd ontplooit zich alsdan het valscherm, doordat het ca, 210 gram zware lichtlichaam aan de korte einden van de eerste 6 draden hangende omlaag valt. De blikken bus uit 2 of 3 deelen dient slechts om de lichtlichamen in het projectiel te bergen. Bij het verlaten van het projectiel valt ze vanzelf uiteen in haar afzonderlijke deelen. Bij het uit het projectiel slaan van de bodemschroef neemt deze den met enkele draden bevestigden spiegel mede, de spiegel op zijn beurt weder de blikken bus, waarin de lichtlichamen met valscherm inrichtingen Uit den aard van de zaak is het geen onmogelijkheid, dat dit projectiel nog voor verbetering vatbaar is; de goede werking van een en ander kan slechts door practische beproevingen worden geconstateerd en zoo.noodig verbeterd. Het was slechts mijn doel te trachten aan te toonen, dat ook voor ons een toepassing van de blijkbaar in het buitenland voor komende lichtprojectielen niet tot de onmogelijkheden behoort. H. Bartels, Eerste-Luitenant der Artillerie. 434

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 44