|P|f? flldeelingen Door den kleinen oorlog tegen een B. 17, In de laatste October-aflevering van dit tijdschrift wordt door -ss— het nut betoogd van oprichting van speciaal voor kleine oorlogshandelingen tegen een B. V. bestemde „patrouilletroepen", zooals schrijver ze noemt. Het stuk is bedoeld als aanvulling van hetgeen in het I M T. van 1910 door den toenmaligen kapitein van van den Gen. Staf. J. C. Pabst werd geschreven onder den titel „Harceleeren, taquineeren, chicaneeren". In laatstgenoemd artikel is voldoende betoogd, dat men er met den kleinen oorlog alleen niet komt, en deze slechts kan dienen als een overigens niet gering te schatten steun en aanvulling van de regelmatige oorlogvoering. Deze laatste blijft hoofdzaak en de daarvoor beschikbare middelen mogen niet noemenswaardig verzwakt worden ten behoeve van dien kleinen oorlog. Evenmin als de schrijver van „Harceleeren, taquineeren, chica neeren" zie ik veel heil in de door den oud-overste Hering voor gestelde wijze van verdediging en organisatie en behalve op de daartegen in genoemd artikel aangevoerde bezwaren zou ik de aandacht willen vestigen op een mogelijkheid, die zich zeer wel zou kunnen voordoen. NL deze, dat de vijand na het verslaan van ons dan zeer zwak - hoofdleger en het bezetten van ons bestuurs centrum, zou proclameeren, ons gebied in bezit te hebben geno men. En dat dus een ieder, die nog verder tegen hem de wapens opnam (die kleine-oorlogstroepen) of wel een dergelijke actie direct of indirect steunde, als misdadiger tegen het wettig gezag behan deld en bij opvatting gestraft (c.q. met den dood) zou worden. Natuurlijk om het land verdere „onnoodige" nadeelen van den oor log te besparen en om dergelijke menschlievende redenen meer. De gevolgen van zoo'n maatregel laten zich gemakkelijk denken. Het verzet zal er vrij gauw door verlamd worden, zoo lang de in- heemsche bevolking er niet volkomen van overtuigd kan zijn en is, dat hare belangen en die van ons geheel in elkaar grijpen. Voordat ik verder ga nog een opmerking. Bestudeering van di- 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 47