Nu ware aan dezen schijntoestand een einde te maken door bij de invoering der herziene Rechtspleging een zelfstandig auditeur militair bij den krijgsraad in te stellen. Bij den krijgsraad te Magelang heeft men reeds een zelfstandig auditeur-militair. Wij krijgen nu den toestand op Java, dat men daar twee krijgs raden met een zelfstandig voorzitter en een zelfstandigen audi teur-militair heeft. Ook de door de nieuwe rechtspleging vereischte vervangers zijn op die zelfde standplaatsen te vinden, op Batavia heeft men een Raad van justitie, landraadvoorzitters (een voorzitter en drie buitengewone), verder een landrechter; te Magelang een landraadvoorzitter en een buitengewoon voorzitter, een leeraar aan de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren en eerstdaags (1917) een landrechter. Is derhalve ook in dit opzicht aan de voorschriften van de her ziene rechtspleging voldaan, de toevoeging van een verdediger aan beklaagde, gelijk de herziene rechtspleging toelaat, veroorzaakt voor den krijgsraad te Weltevreden geen, voor dien van Magelang wel moeilijkheden. Advocaten zijn te Magelang niet aanwezig, rechtsgeleerde bijstand voor beklaagde moet dus van een andere plaats gezocht worden, de dichtst bij zijnde standplaats van een Raad van Justitie is Semarang. De vraag rijst nu, moet de krijgsraad te Magelang hierom nu verplaatst worden naar Semarang. Ik ben van oordeel, dat een ver plaatsing naar Semarang groote moeilijkheden met zich medebrengt: le. Het garnizoen van Semarang is niet groot, telt slechts een bataljon infanterie, een trein-detachement en eenige officieren van gezondheid; gaat men nu na, wat de herziene rechtspleging aan officieren vereischt in een garnizoen op de standplaats van den krijgsraad: a. een kapitein (of luitenant) als officier-commissaris. b. vier leden van den krijgsraad. c. een secretaris van den krijgsraad. Gaan wij de sterkte van het garnizoen Semarang na, dan blijkt het totaal officieren op 12 te stellen te zijn, dat voor deze functiën in aanmerking komt (n 1. 4 kapiteins en 8 luitenants gemiddeld) zoodat 1) Een kapitein-detachementscommandant van den trein, noch de te Semarang aanwezige kapitein-intendant en kwartiermeester dan wel de officieren van gezondheid kunnen in aanmerking komen voor deelname aan de berechting, gezien het feit, dat men minstens een jaar zitting neemt. 406

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 8