lokalen waren mar de eischen ingericht, de apotheken zeer goed in orde. Een buitengewoon goede contróle bewees, dat de Engelsch- man eveneens organiseerend talent heeft. In alle hospitalen was rijkelijk van witkalk gebruik gemaakt, een goedkoop zindelijk ontsmettingsmiddel, dat bovendien een aanzien van reinheid geeft. Na nog eenige vergelijkingen getrokken te hebben tusschen deze ziekenstal-inrichtingen en de Hollandsche, eindigde Dr. Thomassen zijn zeer interessante mededeelingen. Naar aanleiding van eenige vragen brak Dr. Thomassen nog een lans voor licht en lucht in de stallen. Binnenkort zal dan ook een door hem uitgewerkt onderwerp van een moderne stal in het al gemeen gepubliceerd worden. De voordracht van Dr. Thomassen, die waarschijnlijk later in druk zal verschijnen, draagt stellig bij om velen, aan wie de werk kring der diergeneeskunde onbekend is, eene juistere waardeering te geven van de humanitaire en oeconomische beteekenis van den veterinairen dienst in den oorlog. Om te eindigen citeer ik hier het volgende, dat aan deze voor dracht woordelijk werd ontleend. „De tegenwoordige oorlog is een strijd, waarin de tegenstanders elkander trachten te overtreffen in techniek en in oeconomie. Dit geldt niet alleen voor de artillerie en de munitie der beide partijen, maar voor alle onderdeelen van het leger, zoo ook dus voor den veterinairen dienst. De veterinaire dienst heeft naast zijn mititaidoel een uitge sproken oeconomische opdracht. Hij moet zorgen, dat het leger over de noodige animale beweegkracht blijft beschikken en tevens, dat de verliezen, welke millioenen kannen bedragen, zooveel mogelijk beperkt blijven. In het Engelsche leger, waar aan de verschillende fronten meer dan een millioen dieren aanwezig zijn, kwijt de veterinaire dienst zich van deze dubbele taak op bewonderenswaardige wijze". j. K. Een makende mijnnersperring in Straat Soenda. (met 1 figuur) De onderstrooming van een verankerde zeemijn hangt af van de sterkte van den stroom, de diepte van het vaarwater, en het drijf- vermogen van de mijn. Stroom. Aan de grootte van den eersten factor valt weinig of niets te veranderen. In Straat Soenda, waar een op- en neergaande stroom staat, afgewisseld door een periode van stil water, moet men dus 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 101