„The stabiliser I consists of a cylinder open to the outside and „a watertight piston J adjustable by a screw stem. The position „of the piston in the cylinder determines the buoyancy of the mine. „Torpedomines can be used with advantage to hinder the pur suing enemy in a retreat and can also be allowed to float on „the tide into a harbor or other waterway. „From Le Genie Civil in The Engineering Magazine." Veronderstel, dat de maximum onderstrooming in Straat Soenda 15 Meter bedraagt voor het ingeschakelde drijflichaam en een bepaalde diepte praclisch te bepalen en niet door schattingdan wordt aan de punt van het drijflichaam een mijn Leon vastgemaakt met een bevestigingstouw, lang bijv. 15 Meter. Dat touw dient dus alleen om de drijvende mijn vast te houden. Men zorge slechts, dat het ingeschakelde drijflichaam aan een zoo langen ankerketting is vastgemaakt, dat het, bij welk getij ook, nooit aan de oppervlakte kan komen of in aanraking met de mijn. W. H. C. Holle. Majoor de Artillerie Bolland op zijn (s)malst. Onder dit hoofd verscheen indertijd in Neerlandia, orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, een rubriek, waarin het mis bruik van vreemde woorden, voornamelijk in winkelopschriften e.d., aan de kaak werd gesteld. Inderdaad een gezonde en goede bewe ging, waarmede in meerdere gevallen verbetering zal zijn bereikt. Naar we vernemen, openbaart zich sedert eenigen tijd in het ambtelijke Indië een streven om het onnoodig gebruik van vreemde woorden tegen te gaan en deze te vervangen door goed gangbare Nederlandsche woorden. Een alleszins loffelijk streven, mits het oordeelkundig geschiedt, maar daaraan schijnt juist wel iets te mankeeren. Door den Minister van Koloniën zou aan de Indische Regeering een wenk in bovenstaanden zin zijn gegeven, welke wenk aan ver schillende autoriteiten schijnt te zijn overgebracht. Vermoedelijk als gevolg van het „plus royaliste que le roi" wordt aan dien wenk gehoor gegeven op een manier, die, op z'n zachtst uitgedrukt, over dreven mag worden genoemd. Laten we deze zaak daarom eens beschouwen uit een historisch, taalkundig, practisch, politiek en disciplinair oogpunt. In de 17de eeuw is Constantijn Huijgens te velde getrokken tegen het schandelijke m/sbruik van Fransche woorden in de Nederland sche taal. Hoewel deze beweging in alle opzichten gerechtvaardigd 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 106