Uit den grooten Oorlog. Het vliegtuig ten dienste der Artillerie. Een deskundige schreef aan de Nwe Rott. Crt.: Het vliegtuig speelt bij de waarneming van het artillerievuur een belangrijke rol in den oorlog. In de eerste plaats is gebleken, dat, wil de artillerie voortdurend met succes op haar vliegtuigen kunnen rekenen, zij eigen vliegers met eigen materiaal moet bezitten. Is dit niet het geval en moet zij wachten, totdat hoogere commandanten haar daarover de be schikking geven, dan kan zij lang wachten, want dezen zullen slechts noode de voor henzelf zoo kostbare toestellen aan anderen in bruikleen afstaan. Opdat verder de waarnemingsdienst zoo goed mogelijk functionneeren kan, is het noodzakelijk, dat vlieger en artillerie elkaar over-en-weer uitstekend kennen en begrijpen. Alleen de innigste samenwerking kan hier tot bevredigende resultaten leiden. Zelfs is het gewenscht, dat de bestuurder van het vliegtuig artillerist is, ook al heeft hij een waarnemer bij zich, opdat hij steeds onmiddellijk wete, waarheen en hoe hij het toestel moet dirigeeren. Evenals de commandant dezer moderne snelvu.rbatterij uit dit prachtige instrument pas de beste schietuitkomsten weet te trekken, wanneer hij geheel met personeel en materieel vertrouwd is, daarop als 't ware zijn stempel heeft gedrukt, zoo kan er ook pas sprake wezen van deugdelijke resultaten van het artillerievuur, wanneer het vliegtuig een integreerend deel der artillerie vormt Bovendien moeten de wagens met de toestellen in de marschcolonne der artillerie marcheeren en niet achterwaarts, teneinde zoo spoedig mogelijk voor de waarneming beschikbaar te zijn. Het kan zelfs aanbeveling verdienen; de wagens nu en dan vooruit te zenden, om tijd voor het samenstellen van het materiëel en het kiezen van een landingsterrein te winnen. Wat in het voorgaande in korte trekken werd vermeld, wordt ook onzen eger-autoriteiten ter overdenking aanbevolen, want nog steeds is in dit opzicht onze artillerie stiefmoederlijk bedeeld. Ofschoon in de meeste landen en ook bij ons het beginsel wordt gehuldigd, aan den bestuurder een aparten waarnemer toe te voegen, zijn aan dit stelsel toch ook ontegenzeglijk nadeelen verbonden. Evenals het mogelijk blijkt, de vechtvliegtuigen, welker bestuurders nog voor heei andere opdrachten komen te staan, slechts met den vliege te bemannen, zoo zal dit ook met de artillerievliegtuigen het geval kunnen zijn, mits hun opleiding uitstekend verzorgd zij. Als voordeelen van dit systeem moeten genoemd worden de grootere snelheid, die bereikt kan worden, waardoor het toestel vlugger een gevaarlijke zöne kan verlaten en het vuur spoediger geopend kan worden en de vermijding van vergissingen tusschen vliege en waarnemer. Een volgend punt van belang is, hoeveel vliegtuigen bij de artillerie ingedeeld moeten worden. Voor één per batterij zou men 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 109