geen toestellen genoeg heb en en trouwens zou een dergelijke ruime toebedeeling ook allesbe alve gunstig werken, ant het aantal vliegtuigen in de lucht zou groot wezen en vergissingen zouden onvermijdelijk zijn. Het moeilijkste zou het nog voor den vlieger-zelf worden, want hoe ware het uit elkaar te houden, welke schoten aan de eigen ratterij toebehooren. Goed en doelmatig is evenwel de in Frankrijk gekozen oplossing, waar ieder regiment en afdeeling artillerie van een vliegtuig voor zien is Het toestel van het regiment dient daar voor de algemeene tactische verkenning, dat van de afdeeling voor de nadere doel- verkenning, de waarneming der schoten en der uitwerking. Op welke wijze staan nu op het oorlogsterrein vliegers en artillerist met elkaar in verbinding? Natuurlijk zijn de oorlog voerenden in dit opzicht zeer terughoudend met hun mededeelingen, zoodat b. v. over het gebruik der draadiooze telegrafie niet veel is uitgelekt Dat vóór den oorlog op het schietterrein goede uitkomsten met genoemd middel werden verkregen, geeft nog niet de absolute zekerheid, dat dit ook op het gevechtsveld het geval zal zijn. Op de zwakke, lichte marconie- apparaten der vliegtuigen blijken de electrische golven van sterkere toestellen en de hevige explosies van allerlei aard op het gevechtsveld storend te werken. Intusschen is het haast wel zeker, dat nu en dan draadiooze telegrafie met goed gevolg voor het overseinen van berichten door vliegtuigen werd gebruikt, want hoe kan men anders verklaren, dat de Duitsche kanonnen met succes Duinkerken op 38 K.M. afstand onder vuur namen? Maar dit is nog heel iets anders, dan voortdurend op dit middel vlak boven het eigenlijke strijdiooneel te kunnen rekenen. Het vóór den oorlog in Frankrijk toegepaste kaartsysteem is als te onpraktisch losgelaten. Bij dit stelsel gaf de batterij kort na elkaar twee lagen in schokstelling af, die 20l) M. in afstand verschilden en waarvan de breedteverdeeling zoodanig was geregeld, dat de uiterste schoten 100 M. uit elkaar vielen. Op berichtkaarten, voor zien van vierkanten, waarvan de zijden 100 M. voorstelden en waarop de beide bovengenoemde lagen reeds door twee strepen waren aangegeven, schetste de waarnemer vervolgens het doel in, zooals zich dit ten opzichte daarvan afteekende en wierp daarna het bericht naar beneden. Het groote nadeel van dit stelsel is het geweldige tijdverlies, dat ontstaat door het telkens naar beneden werpen van de kaart door den waarnemer en het oprapen in de batterij, nog daargelaten de bezwarende omstandigheid, dat het zeer moeilijk is, het bericht juist in de batterij te laten vallen, terwijl het bovendien somtijds in het terrein verloren gaat. De eenige goede methode is, dat de vlieger voortdurend in de lucht blijft en door middel van teekens met de batterij in verbinding staat. Misschien is de toekomst voor de draadiooze telegrafie, maar zekerheid bestaat daaromtrent op dit oogenblik niet. Vlag- en armseinen bleken niet toe te passen, omdat deze teekens soms door de vleugels van het toestel bedekt worden, soms door de belichting onzichtbaar zijn. £60

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 110