gelet op den vorm, waarin die denkbeelden zijn gegoten, te hoog grijpt. „Het samenwerken van infanterie en veid-artillerie" door maj. Bruyn behandelt een onderwerp, dat nog altijd alle aandacht ver dient. Schr. behandelt in hoofdzaak de wijze, waarop die samen werking tot uitvoering moet worden gebracht en wel aan de hand van een daaraan gewijd hoofdstuk uit het nieuwe voorschrift „De tactische en technische wenken voor de landmacht", welk voor schrift blijkens de mededeeling van schr. een menigte op de onder vinding in dezen oorlog gegronde zeer noodzakelijke aanwijzingen bevat Uit dat hoofdstuk geeft schr. een klein uittreksel en behandelt dan in het kort de vragen, waarom samenwerking noodig is, hoe zij wordt verkregen, wat te melden is en hoe, zoomede hoe de oefeningen moeten worden gehouden. Voor dit laatste geeft schr. dan een zeer leerrijk voorbeeld. Verder bevat deze aflevering nog: „Het gebruik van vuurkaarten bij de zware artillerie", door res.- luit. Visser; „Eenige bijzonderheden nopens de richtwijze, de wijzen van waar nemen en het vuren door Bereden Artillerie", door maj. v. Dam v. Isselt, meer speciaal voor de reserve-officieren der veld-artil- lerie geschreven en waarvan in deze aflevering alleen nog maar de inleiding voorkomt. Mavors Februari-aflevering Deze aflevering bevat twee geschiedkundige opstelletjes, nl. „De kortstondige bezetting van Woerden in 1813" door Mr. Dr. Eysten en „Gevaar voor Holland bij vorst in 1598 en 1599" door maj. v. Dam v Isselt. Voorts „het gebruik van den schuifafstandmeter bij de vuurleiding" door luit. Olij, een artikel, dat meer speciaal de toepassing van hulprichtpunten bij het infanterievuur behandelt; het officieel vastgestelde „Ontwerp-programma van het examen voor den rang van vaandrig der infanterie"; „De werkkring van den bataljonsadjudant" door luit. Reeser (waarin we o.m. lezen, dat thans verscheidene verlofsofficieren in die betrekking werkzaam zijn); „Algemeene inrichting en vestiging van telefoonstations en het tot stand brengen der verbindingen" door luit. Eldermans; „De compagnie te velde", door kapt. v. D Lijke (twee blad zijden over de verdeeling van arbeid en de vervanging in defunc- tiën in de compagnie); „De administratie bij de bereden artillerie tijdens den mobili satietoestand" door maj. v. Dam v. Isselt; „Verkenningspatrouilles" door luit. Roelofsen (beschrijving van twee infanterie-verkenningspatrouilles tijdens een manoeuvre); 563

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 113