Ouerzichf Dan eenige Buitenlandsche militaire Tijdschriften. -*»1 Schweiz. Zeitschrift Art. u. Genie, Maart en April. Beide nummers brengen een deel, waaronder het slot van het artikel „L Artillerie suisse" (chroniques et esquisses biographiques) hetwelk, zooals reeds eerder gemeld, eene bespreking is van een gelijk' getiteld boek. De lezing van het artikel geeft een kijk in toestanden bij de Zwitsersche artillerie en doet de gedachte opkomen, dat een dergelijk werk over de Nederlandsch-lndische artillerie een hoogst interessanten inhoud zou hebben. Een zeer lezenswaardig artikel over „Gepanzerte Wagen als Kriegsmittel is over beide afleveringen verdeeld. Na eerst een greep te hebben gedaan uit de geschiedenis, behandelt schrijver de gepantserde spoorwegvoertuigen en geeft een korte beschrijving van de vier tegenwoordig toegepaste stelsels Van het vellen van een oordeel over de voor- en nadeelen kan nog geen sprake zijn doch vast staat, dat het nieuwe krijgstuig onder bepaalde om standigheden bij verkenningsritten, als ruggesteun voor zelfstandig optredende patrouilles, als beveiliging van achterhoeden en bij den aanvoer van oorlogsbenoodigdheden zeer goede diensten heeft bewezen, maar ook, dat de tegenpartij, zoodra hij van zijn e ver'3az'ng over dit nieuwe wapen was bekomen, spoedig afdoende tegenmaatregelen nam. Van bijzonder belang zijn de gepantserde spoorwagens steeds in de koloniale oorlogen geweest. In de toekomst verwacht Amerika groote diensten van dit strijd middel voor de kustverdediging, zooals ook uit de overzichten uit het Journal of the U. S. Artillery bleek. Voor de Mexico-expeditie heeft Amerika ook een soort wagens bestemd, die op spoorbanen kunnen worden gebruikt, maar zoodanig zijn ingericht, dat de raden van de spoorbaanradbanden kunnen worden ontdaan en dan op de gewone wegen kunnen worden gebruikt. Meer bijzonderheden worden medegedeeld bij de bespreking van de pantserauto's. Bij het uitbreken van den oorlog bleek België het best voorbereid Het had autobatterijen, die uitstekende diensten bewezen, zoo zelfs, dat één er van naar het oostfront werd overge bracht. Hoe het geschut vervoerd wordt, van welk kaliber het is noch welk soort auto's wordt gebruikt, wordt medegedeeld. Bij elke batterij behooren 3 officiersverkenningswagens, 2 munitiewagens, 3 wagens voor aanvoer van aütomobielbenoodigdheden, 1 reparatieauto en 1 ziekenauto. 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 116