Op het oogenblik zijn op alle fronten allerlei soorten pantserauto's in gebruik tot een aantal, dat in de duizenden loopt. Van enkele soorten wordt een korte beschrijving gegeven. Na de mededeeling omtrent een der types, dat niet bekend is, in hoever het voor het gevecht te samengesteld is, volgt deze juiste opmerking: „Doch ist ja gar nicht ausgeschlossen, dasz im Kriege unter den gegenwartigen Verhaltnissen Systeme auftauchen und gehandhabt werden, die der minuziösen und unter Umstanden angstlichen Friedensprüfung nicht standgehalten hatten." In hoeverre na den oorlog nog aandacht zal worden geschonken aan de pantserwagens als oorlogstuig, is nog niet te zeggen. Wel licht, dat zij zullen worden vervolmaakt, wellicht ook, „dass dieses Streitmittel wiederum vernachlassigt und ausser Dienst gestelt wird, weil die Friedensraison findet, dass seine Kriegsverwendung und der geleistete Nutzen mit den Aufbringungskosten in keinem richtigen Verhaltnisse stehe." In het Maart-nummer komt verder voor een artikel over „Die Kriegsbrauchbarkeit er österreichisch-ungarischen Pferch waarin verscheidene behartenswaardige wenken omtrent de behandeling van het paard. Uit het Zeitschrift f. d. gesamte Schiess u. Sprengstoffwezen zijn overgenomen een stukje over Hulpsmeermiddelen en een over „Das Ohr im Kriege". Dit laatste is, voor artilleristen vooral, lezenswaard. In het April-nummer komt een klein opstel voor van Art.-Hauptm. A. G. getiteld: Votschlag für ein inttrnationales System zur Er- lernung der „Morsezeichen" (Eigenlijk is het voorstel, behalve mis schien voor de Telegraafafdeeling, voor ons leger van geen belang, want wij seinen zonder de Morseteekens te kennen; het kennen der teekens wordt althans van niemand gevergd, ook niet van een seiner le klas. Ik heb zelfs bij een compagnie gediend, waar gebruikmaking van verkregen kennis verboden was. D.) Schrijver leidt zijn voorstel in met de mededeeling, dat zijn stel sel, hetwelk op letterbeeldvoorstelling berust, zoo eenvoudig bleek, dat hij en eenige onderofficieren na vier lessen „aus freier Hand" konden seinen, zonder het Morsesysteem te voren te hebben ge kend. Het stelsel wordt dan in een drietal bladzijden letter voor letter uitgewerkt. Het komt hier op neer, dat men zich de correct geschreven hoofdletters voorstelt, waarin de rechte en gebogen lijnen de strepen voorstellen en de begin- of eindpunten, snijpunten, en hoeken de punten van het Morseteeken zijn. Uit de kleinere, uit verschillende tijdschriften overgenomen stukjes zij nog deze bijzonderheid vermeld: Behalve de koloniale infanterie en het vreemdelingenlegioen, die beide in Europa gerecruteerd worden, worden door Frankrijk op verschillende fronten nog ge bruikt le Fransche kolonisten, 2e blanke Inlanders en 3egekleurde 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 117