Een eenuoudig nacbfricfiKinaarne- mings-)toesteI. (met 7 figuren) De bij de artillerie nog steeds in gebruik zijnde lichtvangers ten behoeve van de richting en de waarneming bij duisternis zijn niet alleen een bespotting voor het hooge peil der huidige techniek, of liever gezegd der huidige optische industrie, maar geven tevens, wellicht juist wegens hun al te grooten eenvoud, een overmaat van last; en zulks dikwijls op het kritieke moment. Deze lichtvangers zijn schermpjes in den vorm van een half doorgesneden electrische gloeilamp (peervorm), waarvan de holle binnenzijde witgeschilderd is om zooveel mogelijk lichtstralen terug te kunnen geven, die af komstig zijn van een dichtbij gehouden lamp (van zeer uiteenloo- pende constructies). Door middel van een ring worden ze aan het objectiefmontuur bevestigd. De bevestiging van deze lichtvangers is zoo gebrekkig, dat het meermalen voorkomt, dat ze te ver over het objectief heen vallen. Vooral is dit het geval bij de kijkers B. C. der Bereden Artillerie, waar het objectiefmontuur voor een derge lijke bevestiging zich minder leent dan dat der richtvlakken No 1. Men moet door den kijker heenzien om te beoordeelen, of de ver deelingen behoorlijk verlicht worden, en of van het kijkerveld vol doende onbedekt blijft ondanks den lichtvanger. 't Minste stootje tegen het toestel, b.v van den man met de lamp, brengt hierin stoornis, t Is een oneindig gesukkel met zoo'n ding, en daardoor zenuw achtig werken. Door het kleine overblijvende deel van het ge zichtsveld van den kijker is men nooit zeker, of het springpunt wel daarin zal vallen, afgescheiden nog van de onmogelijkheid om den van zoo n praehistorisch voorwerp voorzienen kijker snel in de richting te brengen van onverwacht vèr afwijkende springpunten. Een batterij-commandant, die niets anders hoort of ziet dan „vraag- teekens begint ten slotte hoe flegmatiek hij ook overigens zijn moge zijne goede stemming te verliezen, hetgeen als één van de eerste symptomen van een mislukt vuur geldt. 1) Ter voorkoming van verwarring met de hieronder genoemde licht schermen aldus genoemd. 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 18