merkbaar hinderlijker. Een ieder weet, hoe uitermate lastig het in onze Indische terreinen is om b. v. het lichtje van een bollantaarn op 2C00—3CC0 M. afstand in den kijker vast te houden, en zulks te meer in een kijker, waarvan het objectief als het ware met een cigarettenvloeitje bedekt is. Als zoo'n doel een transportcolonne is, dus een bewegend doel, dan zie ik (ondanks het hun omringende nachtelijk duister) menigen vuurleider, die bij dag zijn weetje weet, het klamme zweet op het voorhoofd staan En tochZal zco iets niet. om zoo te zeggen, iederen nacht voor tal van vuurleiders in tijd van oorlog de opdracht zijn? Niet veel vaker dan het vuur op bivak of kantonnement of aan versterkingen werkende troepen? Deze zijn veel gemakkelijker tegen gezicht te dekken. In het derde geval doet zich nóg een bezwaar gelden. Als de vijand door lichtkogels en vuurpijlen met magnesiumspeelwerk, e. d. verlicht wordt, heeft de vuurleider geen verlichting der ver deelingen noodig, maar wèl een uiterst helder gezichtsveld. Hij moet dus door een kleine beweging de verlichting kunnen uit en inschakelen. Dat kan met een helper, die een lamp vasthoudt, niet vlug genoeg. Kortom, de gegeven gevallen, die elk in hun detail-gevallen opnieuw bijzondere eischen stellen, dwingen ons tot verbetering van onze toestellen voor de nachtelijke richting en waarneming. In alle bescheidenheid meen ik met het ondervolgende toestelletje een meer bruikbaar instrument verkregen te hebben. Alvorens tot de beschrijving er van over te gaan, laat ik eerst een korte toelich ting voorafgaan op optisch gebied. Nemen we eens aan, dat er zich boven PQ (fig. 1) lucht bevindt en daar beneden glas; dus een optisch dichtere stof dan lucht. Veronderstellen we verder, dat een loodrecht op P Q van uit de lucht invallende straal N A bij A gebroken wordt en door het glas gaat volgens A R, dan is sin Z R A N' n waarin n dan de brekingsindex van het glas is ten opzichte van de lucht. Omgekeerd zal een door het glas komende straal RA na breking uittreden volgens AN, de loodlijn op P Q. Elke straal, die op P Q vanuit het glas invalt onder een kleinere hoek met de de loodlijn N N' dan RAN', zal gebroken worden en in de lucht voortgezet worden. Daarentegen zal een straal met invalshoek RAN op het vlak P Q totaal teruggekaatst worden. Neemt 490

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 20