1° De oculairmicrometer is zoowel geschikt voor de richting bij dag als voor die bij nacht. 2° Voor de richting bij nacht behoeft men slechts het lampje te gen den kijker te klemmen. 3°. Het lampje kan bij oordeelkundig gekozen constructie op elke prismakijker geplaatst worden. 4°. De vuurleider, c.q. richter, kan met één vinger het licht uitdoen of doen branden. 5°. De droge elementjes, zoowel als de lampjes, zijn na verbruik gemakkelijk te verwisselen. 5°. Door den geringen omvang wordt het opbrengen en medevoeren vergemakkelijkt. 7° Het in de batterij te gebruiken licht, en daarmede dus het aan den vijand mogelijk te vertoonen licht, wordt tot een minimum beperkt. Het lampje is gemakkelijk te gebruiken voor kijker- standaflezingen ook. 8°. De richters behoeven niets anders er bij te leeren dan het aan brengen van het lampje, het ontsteken en dooven. Voor zoover het 5° genoemde zij opgemerkt, dat de lampjes niet steeds door behoeven te branden, en alleen maar op hetoogenblik van richten van het kruis of de verticale lijn of het oogenblik, waar op waargenomen wordt. Dit compenseert het bezwaar van den gewoonlijk korten brandtijd van dergelijke lampjes en den korten krachtleveringstijd der elementjes. Hier in Indië zijn wij, artilleristen, zelfs niet bij benadering in staat met ons vuur des nachts datgene uit te richten, wat wij er overdag mee kunnen bereiken. De werkelijk uitstekende schietcapaciteiten onzer kanonnen (d.w.z. de ziel met kern, mantel, etc. er om heen) eischen de meest moderne richtmiddelen, opdat we die capaciteiten tot het uiterste kunnen exploiteeren. Daartoe behooren ook wel an dere dingen, die echter minder passen in het kader van het hier be handelde vraagstukje. Bovendien, zooals boven reeds betoogd, mag en kan de artillerie niet stil blijven zitten in het nachtelijk duister in den toekomstigen oorlog, dien wij te voeren kunnen krijgen. Dat de artillerie s nachts mag slapen of alleen maar vuurwerk afsteken, is lang uit den tijd. Wij zullen des nachts onze dankbaarste doelen krijgen; althans: mogen verwachten. Laten wij ons daarom ver zekeren van betere hulpmiddelen voor de richting en de waarneming bij nacht, waartoe het bovenbehandelde een bescheiden poging zij. J Otto, Eerste-Luitenant der Artillerie. 493

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 27