X* XX X* XX De hoofdüerbandplaalsbaar doel, bare X3J indeeling en haar taktisch gebruik. Kje ((Het naschrift.) Terwijl de hulpverbandplaatsen zooveel mogelijk naar voren wor den opgericht, moet de hoofdverbandplaats reeds op een rustiger plaats worden opgeslagen, in ieder geval buiten het bereik van het vijandelijk infanterievuur zijn gelegen. Hier ontvangt de ge wonde militair zoo noodig zijne eerste deskundige behandeling. De nabijheid van het vuurfront, dat zich veelal met de wisselende kan sen van het gevecht heen en weer beweegt, het opslaan der verbandplaats in minderwaardige lokalen maken, dat men zich in de behandeling zeer moet beperken. In Europa worden daarom vrij algemeen de veldhospitalen dicht in de nabijheid der verband- plaatsen opgericht, tevens met de bedoeling om een aantal lijders, die de verbandplaatsen overbelasten en die deze niet zoo spoedig kunnen wegwerken, op te nemen en om bij afmarsch van den troep de verbandplaats te vervangen en deze in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk den troep te volgen. Geen uitstel duldende, dringend noodzakelijke operaties, het nazien der verbanden, die af en toe verkeerd waren aangelegd, het uitzoeken der gewonden, wier vervoer levensgevaarlijk is, en vooral het immobiliseeren van been breuken, wier vervoer, zonder dat, hoogst pijnlijk en schadelijk zou zijn, zijn in hoofdzaak de opgaven aan een verbandplaats gesteld. De off. v. gezondheid le kl. De Bats meent in zijn artikel in dit tijdschrift van October 1915 (met welk stuk ik mij van A tot Z niet kan vereenigen, omdat het op theorie is gebaseerd, in strijd met de ervaringen in dezen en vroegere oorlogen op gedaan, in strijd met het gezond verstand, daar in het geheel geen rekening is gehouden met de uitwerking van het vijandelijk vuur), dat het verlies aan dooden en gewonden is te stellen op 30% (op een dag?), daarvan afgetrokken M gedeelte gesneuvelden, blijft 22Yï gewonden. Nu herinner ik mij bij een autoriteit op dit gebied te hebben gelezen, dat, wanneer het aantal gevallenen 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 28