(van het geheel, niet van een onderdeel) 30% bedraagt, de troep zoodanig is gedemoraliseerd, dat er niet veel meer van te verwachten is. Nog in 1908, dus na den Russ.-Japan. oorlog, werd zoowel door den generaal Von Hoen als door den Oberstabsarzt Cron het aantal gevallenen op 10% geschat. Nu zal door de meerdere uitwerking van het vijandelijk mitrailleur- en artillerievuur dit cijfer wel zijn gestegen, doch zal 20°/0 verliezen van het geheel, eventueel met inbegrip der door den vijand achtergelaten zware gewonden, wel een cijfer zijn, dat zelden wordt bereikt. De heer De Bats is daar door, wat betreft de werkzaamheden op de verbandplaats, pessimis tisch gestemd. M.i. ten onrechte. Omdat bij ons één verbandplaats per brigade (dus ongeveer één per regiment van een Eur. leger) beschikbaar is en in Europa 1 verbandplaatafdeeling van 2 of 3 sectiën (iedere sectie leverende eene verbandplaats), welke 2 a 3 verband- plaatsen uit een taktisch oogpunt zelden of nooit alle gelijktijdig worden opgericht. Daar De B. ook de marschvaardige lichtgewonden op de hoofd- verbandplaats wil verzamelen, wordt het aantal gewonden aldaar onnoodig hoog opgevoerd. Reeds vroeger is tegen dezen maatregel herhaaldelijk gewaarschuwd, daar deze menschen gewoonlijk aan leiding geven tot onregelmatigheden en ongeregeldheden en ook thans is het nog gewoonte ze te verzamelen in verzamelplaatsen voor marschvaardige lichtgewonden (oef! wat een lang woord. „Lichtverwundeten stationen" worden deze door Oostenrijkers en Duitschers genoemd). Nog een andere reden dan het ontlasten van de verbandplaatsen en het voorkomen van ongeregeldheden geeft Von Hoen voor het oprichten dier verzamelplaatsen. „Dasz den Leichtverwundeten bei Bestimmung einer einzigen Sammel- stelle gröszere Marschleistungen zugemutet werden (8-10 K. M. achter de vuurlijn), fallt wenig ins Gewicht. Diese Verwundeten werden im algemeinen, knapp nach ihrer Verwundung, umso Ieis- tungsfahiger sein, da die Aufregung des Kampfes in ihnen noch nachwirkt. Nimmt das Gefecht eine ungünstige Wendung, so ist es gewisz nur vortheilhaft, wenn man diese erhöhte Spannkraft zur Hinterlegung einer ansehnlichen Strecke in der Rückzugsrichtung ausgenützt hat." Op deze wijze kan dus de verbandplaats zeer worden ontlast. Maar er zijn nog meerdere. Zooals ik reeds in een vroeger artikel schreef, is niet te verwachten, dat gedurende het gevecht vóór het invallen van de duisternis (tenzij gedurende eene mogelijke vuur- pauze) de aanvoer van gewonden op de verbandplaats zeer groot 495

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 29