zal zijn. In deze meening ben ik o. a. versterkt door de wijze, waar op de médecin auxil. au 4e Zouaves Roger Duchamp de Leuemeste eervol vermeld" werd: „Au coup de main exécuté le 5 Avril 1916, et bien que son service r.e l'appelat pas en première ligne, s'est offert pour soigner les blessés dans un poste de secoms de fortune, et sous un violent bombardement etc." „Die Regelung des Transport wezens liesz sich erst in der kampffreien Zeit geordnet durchführen." (Kriegschirurgischer Bericht der Chirurgengruppe 111 des Souv. Mal- teser Ritterordens). Ook stuk gereden wegen en kapot geschoten bruggen en duikers zullen dikwijls mede werken, dat de aanvoer der zwaargewonden niet zoo groot is, als men zou verwachten. Voor het overige heeft men die aanvoer door de wijze, waarop men over de aanwezige voertuigen beschikt, voor een groot deel in de hand. Is de verbinding met de hulpverbandplaatsen verkre gen en blijken deze niet al te zeer overvuld, dan kan men, nadat de eerste bezending gewonden op de hoofdverbandplaats is aange komen, een gedeelte der voertuigen bezigen om die gewonden, wel ke geen verdere hulp noodig hebben en die welke beter achterwaarts kunnen worden behandeld, direct af te voeren naar het achterwaarts gelegen evacuatiestation, of naar het veldhospitaal. Juist de aan wezigheid van hulpverbandplaatsen zal de mogelijkheid, het aantal gewonden op de verbandplaatsen op peil te houden, meer mogelijk maken. Het aantal marschvaardige gewonden moet door de tegenwoor dige wijze van oorlogvoeren groot zijn, omdat zelfs in den aanval, terwijl de eene man na een sprong voorwaarts liggende schiet, zijn buurman intusschen ook liggende hen beiden ingraaft. Daardoor komt verwonding van het onderste deel van het lichaam veel minder voor dan van de bovenste helft. In zijn opstel over „Schusz- verletzungen" zegt Dr. A. Schönfeld, Vorstand des Zentral- Röntgeninstituts im Kaiser-Jubileumspitale der Stadt Wien: „Was die Verteilung der Schüsse überhaupt auf die rechte und linke Körper- halfte anbelangt, so tritt die linke Seite auffallend in den Vorder- grund, eine Tatsache, die ja bekannt ist und leicht in der Stellung des Mannes im Feuergefecht ihre Erklarung findet. Von den 726 Schuszverletzungen betrafen 465 oder 3/5 die linke und 261 oder 2/5 die rechte Korperhalfte. Ferner möchte ich nog schlieszlich konstatieren, dasz unter allen Verletzen 30 pet an der linken oberen Extremitat verletzt wurden." Dr. Karl Worzikowsky Ritter von Kundratitz geeft het aantal handverwondingen als 18,7% van het geheel aan. Hieruit moge blijken, dat het aantal marsch- 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 30