vaardige lichtgewonden groot is, die niet op de verbandplaats thuis behooren, ev. direct kunnen worden doorgezonden. (In tegen stelling hiervan las ik een bericht van een Bulgaarsch arts, dat ik niet kan terug vinden en waarin wordt opgegeven, dat het aantal verwondingen der onderste extremiteiten vooral van de voeten meer dan de helft bedraagt en waaruit ik de conclusie heb ge trokken, dat de Bulgaren zich weinig ingroeven en hunne tegen standers aan het parool „laag aanleggen" goed de hand hebben gehouden). Ben ik nu in het vorenstaande tot de meening gekomen, dat het vijandelijk vuur gedurende den dag, en slechte iwegen ook mogelijk gedurende den nacht, de toevoer van gewonden naar de verbandplaats niet al te groot zullen maken, terwijl een zeer groot gedeelte hetzij direct, hetzij door tusschenkomst van de verband plaats naar eene verzamelplaats van lichtgewonden kan worden gezonden, ook voor verreweg het grootste deel der zwaardere gewonden kan zich de hulp bepalen tot het nazien der verbanden. „Die schweren in der Regel durch Artilleriegeschoss verursachten Zertrümmerungen, sowohl der Weichteile als auch des Knochen- gerüstes haben uns auszerst selten zur Amputation der verletzen Teile verleiten können, da die Erfahrung der vergangenen Kriege, namentlich des Balkankrieges, gelehrt haben, dasz auf diesem Ge- biet die Kriegschirurgie sich tunlichet konservativ betatigen soil. Es sind auch in Form eines Leitfadens N 13 vom Generalstabsarzt Dr. Chardinsky die konservativen Grundsatze festgelegt und von jedem Kriegs-Chirurgen sehr zu beherzigen." (Die Divisions-sani- tatsanstalten im Felde von Regimentsarzt i.d. E. Dr. Emil Schwarz kopf 1916.) Van de zijde der orthopedisten is er zelfs over geklaagd, dat aan het front nog te veel werd geopereerd en de gewonden te lang behandeld, zoodat reeds uitgebreide litteekenvorming was opgetreden op het oogenblik, dat zij onder hunne behandeling kwamen en deze daardoor zeer werd bemoeilijkt. In het Taschenbuch des Feldarztes, III Teil Kriegsorthopadie 1915 von Oberstabarzt Prof. Dr. F. Lange en Oberstabarzt Prof. Dr. J. Trumpp lees ik„Die alteZeit kennzeichtet am besten ein Erlebnis aus dem70er Kriege, dasz uns ein Teilnehmer des Feldzuges vor Kurzem erzahlte: Herr X hat als Leutnant am Kriege 1870 Teil genommen und hatte bei den Kampten an der Loire in einer bitterkalten Nacht auf Vorposten zu stehen. Wegen der empfindlichen Kalte gingen die Leute der Kompagnie abwechselnd zu dem 1 K.M. entfernten Dorfe, dasz in Brand geschossen worden war, urn sich an den rauchenden Trümmern zu warmen. Da fieles 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 31