te zijn) en naar de veldhospitalen kan worden verschoven. In dit inzicht word ik versterkt door hetgeen de Oberstabsarzt prof. Dr, A. Schoenwerth in het Taschenbuch des Feldarztes I Theil, Kriegs- chirurgie, 4e Auflage opgemaakt te Péronne Februari 1915, dus riet al te lang, nadat aan het westelijk front de bewegingsoorlog in een stellingskrijg was overgegaan, mededeelt. Hij geeft op, wat in den regel met de gewonden achtereenvolgens op de Truppenverband- platz (Duitsch woord, in Oostenrijk spreekt men van Hilfsplatz of Hilfsstelle, dit laatste een overgangsvorm van gewondennest tot hulpverbandplaats), op den Hauptverbandplatz en in het Feldlazarett moet gebeuren. In het kort zal ik overnemen, hetgeen hij wenscht, dat op de (hoofd)verbandplaats moet geschieden. Schadel: Behandlung auf dem H. V. Pi. Verbandwechsel, wenn möglich für das Feldlazarett zu sparen, Gesicht (kaakwonden) H. V. PI. und F. L. nur Durchgangs- stationen; möglichst anzustreben ein sofortiger Transport in stabile Lazarette behufs spezialdrtzlicher Behandlung, Hals: H. V. PI. nur Durchgangsstation. Achtung auf Blutung und Dyspnoe, Brust: H. V. PI. meist nur Durchgangsstation. Labung der Verletzten, Korrektur der Verbande. Bauchhöble: H. V. PI. Bei Einklemmung prolabierter Darmteile Erweiterung der Wunde, Lösung der Incarzeration und Versorgung des Darmes, je nach dem Befunde. Schlusz der Bauch- wunde mit Tampomde, Schuszverletzungen der Knochen und Ge- lenke: H.V.P1. Kontrolle der Verbande; Achtung auf Nachtlalirungen; bei schweren Verletzungen ev. Amputation. Dit heb ik niet neer geschreven, omdat ik het bij ons zoo voorgeschreven zou wenschen De hemel beware mij! Geen geregiementeer, waardoor het gezond verstand aan banden wordt gelegd. Ik wilde alleen maar laten zien, dat het met de werkzaamheden op de hoofdverbandplaats wel los zal loopen. In de op 6 en 7 Februari 1916 gehoudene wissen- schaftliche Sitzung der Militararzte der Armee Erzherzog Josef Fer dinand, zeide General Oberarzt Geheimrat Dr.Mueller: „lm Feide musz man sich öfter nach den lokalen Verhaitnissen, als nach der Indication des Einzelfalles richten. Wo man annaherend sich so wie in Frieden einrichten kann, hat man auch nach den in der Friedenspraxis geitenden Indicationen vorzugehen. Andernfalls ist dem Verwundeten besser gedient, wenn man ihn nicht anrührt, sondern möglichst rasch abschiebt". Waar wij slechts over een klein getal chirurgen hebben te beschikken, is het aangewezen, voor al wanneer een voldoend aantal auto's beschikbaar is, om de ge wonden zoo snel mogelijk achterwaarts te vervoeren. De hoofd- 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 33