verbandplaats heeft dus als doel hoofdzakelijk controle over de van het slagveld afgevoerde gewonden, slechts in enkele gevallen om chirurgisch in te grijpen. Inrichting van de (Hoofd)Verbandpiaais lk zal hier niet in détails treden, die alleen den medicus aangaan, doch alleen opgeven, in welke afdeelingen ze is verdeeld en hetgeen ook den niet-me- dicus kan interesseeren. A. voor aankomst en sorteering der gewonden. B. voor vervoer. Cf voor verband. q} 0. voor operatie. jj.t. voor zwaar gekwetsten, die voorloopig verder niet vervoerbaar zijn. Zoo geeft ons oud voorschrift betreffende den Militair Genees kundigen Dienst op voet van oorlog aan, juist als het Nederland- sche Oorlogsvoorschrift voor den Geneeskundigen Dienst, kort voor het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog door eene commissie van officieren van gezondheid uit verschillende deelen van het land bijeengekomen, opgemaakt, vermoedelijk naar Duitsch model Hier achter (fig. 1) volgt de schets van een hoofdverbandplaats, zooals die in het Nederlandsche oorlogsvoorschrift is opgenomen: De afdeeling A (aankomst en sorteering) werd in Nederland bij de divisie, waarbij ik ingedeeld was, als het weer het maar eenigzins toeliet, opgericht op een groot grasveld, onder eenige schaduwrijke boomen. Zelfs in 't laatst van November bij mooi vriezend weer. Nooit heb ik als chef der verbandplaats een woord van verwon dering daarover hooren uitspreken, ofschoon de geneeskundige dienst anders wel het mikpunt was van aanvallen, op het departement van oorlog gericht. De hoogsten in den lande, hooggeplaatste militairen en burgers, hoogleeraaren, doktoren verbonden aan het Roode Kruis, tal van persmannen en last not least de generaal De MOOIJ kwamen kijken en waren vol lof over de inrichting en het werk op de hoofdverbandplaats. En voor den Chef der verband- plaats is een dusdanig ingerichte Afd. A een uitkomst. Hij, die alom tegenwoordig moet zijn, overziet reeds in de verte, of zijne tusschenkomst op deze plaats noodzakelijk is, dan wel of hij zich naar elders kan begeven, waar zijn aanwezendheid mogelijk meer noodig is. Laat het weer niet toe een dergelijk grasveld te kiezen, neem dan een pendoppo, ruime loods, galerij, waarin men een gemakkelijk overzicht heeft. Een tent voor dit doel te nemen acht 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 34