ik verkeerd. Over 't algemeen acht ik tenten uit den booze, ten minste voor eene verbandplaatsafd., die zich snel moet kunnen verplaatsen. Het inpakken is niet ieders werk en als ze flink nat geregend is, dan is Leiden heelemaal in last. Ook moeten bij tenten de in- en uitgangen klein zijn, waardoor zoowel het vervoer als het overzicht sterk belemmerd worden en het in zoo'n tent be paald onfrisch wordt. Maakt men de openingen te wijd, dan loopt men de kans, dat bij een rukwind de heele tent de lucht in gaat of boven op de gewonden terecht komt. In deze afdeeling worden alleen de namen der gewonden opgeschreven, benevens de aard en de gevaarlijkheid hunner wonden en de namen en woonplaatsen hunner naaste familieleden (voor opgave aan het Roode Kruis). Dit geschiedt in de verbandplaatsen in Nederland bij die der lste sectie verbpl. afd. der divisie door den schrijver, bij de 2e en 3e sectie door een student, in het daarvoor bestemde register. Op de borst van den gewonde was reeds op de hulpver- bandplaatsen een libel gehangen met den aard der verwonding er op vermeld. Chef van de afd. is een der oudere officieren van ge zondheid, die aanwijst, naar welke der 4 andere afdeelingen de gewonde moet worden vervoerd. Aan dezen officier van gezondheid is een semi-arts toegevoegdsnel wordt iedere gewonde afgehandeld, zoodat na een zeer kortstondig verblijf hij reeds naar de voor hem bestemde afdeeling kan worden overgebracht, zoodat niet tegenstaande de soms snelle aanvoer deze afdeeling niet overvuld was. De afdeeling B (vervoer) moet ruim zijn, vooral wanneer het aantal voertuigen niet te groot en de weg naar het veldhospitaal of het evacuatiestation ver is. Ook hier kan men bij goed weer de gewon den in de buitenlucht laten wachten. Een oprijplaats voor voertui gen is overbodig, wanneer slechts een berijdbaar pad of weg langs den uitgang voert en men zorgt, dat de voertuigen eenzelfde richting houden. gi- Afdeelingen c' (verband) en B-. (operatie) worden gewoonlijk naast elkaar genomen, of in één lokaal met eene afschutting voor de operatietafel. Er moet een ruim wachtlokaal aanwezig zijn. De tijd, benoodigd voor het behandelen van een zwaargewonde, wordt geschat op 15 min., soms 20 min. Een wachtende, zittende gewonde heeft noodig 2X1* ruimte, een id liggende 2 X 3*. Een ver- bandgelegenheid voor lichtgewonden moet zijn 3X3* eene voor zwaargewonden £x zoo grootzoodat men vooraf een bereke ning kan maken in verband met het aantal te verwachten gewonden, hoe groot de verschillende afdeelingen moeten zijn. Zooals reeds 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 35