vroeger door mij is aangetoond, zal het aantal te opereeren geval len zeer klein zijn. In afdeeling E worden gewoonlijk alleen stervenden opgenomen en zij, die wegens hun toestand nog niet vervoerbaar zijn. Door de veel verbeterde middelen van vervoer (auto's, motorbooten) is het aantal der laatstgenoemden zeer verminderd. Hierachter (fig. 2) geef ik een schema van den M. G. D. bij het Servische leger, zoo als dit was, toen het leger door de Oostenrijkers uit zijn land werd gedrongen. Zooals men ziet, zijn ook bij dit strijdbare volk de hulpverbpl. niet afgeschaft. Zelfs wordt er in het reglement vermeld: „Voor schriften over de evacuatie": „De evacuatie der gewonden van de hulpverbandplaats geschiedt eerst, nadat de verbandplaats is opgericht en zoodra de wegen niet meer aan het vijandelijk vuur zijn blootgesteld" Zoo denkt een volk er over, dat zoo juist in eene serie van oorlogen de meest mogelijke ervaringen heeft opgedaan. En ik word met diepen weemoed vervuld bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat velen het slachtoffer kunnen worden, omdat iemand, zonder oorlogservaring, op zijn kantoorstoel een stelsel uitvindt, dat geheel in strijd is met de praktijk, geheel in strijd met de ervaringen door een dapper volk in den oorlog opgedaan, een volk dat zeker niet wegens gebrek aan moed verbiedt, om gedurende den strijd de zieken langs den weg onder vuur te ver voeren, terwijl bij ons in het vervolg die gewonden waarschijnlijk langs een weg moeten worden verzameld. De lezer vergeve mij deze kleine afdwaling; waar het hart vol van is, vloeit de mond van over. Om tot de hoofdverbandplaats terug te keeren. Tot dusverre was de afd A. niet onderverdeeld en zoo'n onder verdeeling is mij in de praktijk ook totaal overbodig gebleken. De Bats wil echter afd A. weer in drieën verdeelen. Waarvan, vraag ik? Hoe ingewikkelder men eene zaak maakt, des te meer kans is er, dat de boel in den war loopt. Als een chef verbpl. het noodig oordeelt, kan hij immers zelf de onderverdeelingen maken, die hij noodig acht. Als men alles in de puntjes wil voorschrijven, alles wil reglementeeren, waarvoor is dan eigenlijk een dirigeerend offi cier van gezondheid als chef noodig, als ervaring niet meer meetelt, 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 36