„Zu beachten is hierbei, dasz dann die Vorverlegung desVerband- platzes sehr erschwert ist, weshalb man sich die erste Etablierung gründlich überlegen musz." (Von Hoen), 't Beste is daarom, wanneer het gevecht vóór den avond (natuurlijk gunstig) verloopt, de verband- plaats in het verliesveld op te richten. Begint men dadelijk bij of kort na 't begin van het gevecht de verb. pl. op te richten, dan zal dit weinig nut opleveren en is ze tevens vastgelegd, daar er altijd wel enkele gewonden zullen binnen komen. Zooals reeds is aangetoond, zal de uitwerking van het vijandelijk vuur gewoonlijk beletten, dat op enkele uitzonderingen na de gewonden naar de (hoofd) verb. pl. worden overgebracht. „Die Tatigkeit von Verband- platz und Ambulanz wird daher im Angriff selbst bei günstigen Verhaltnissen wahrend des Kampfes gering sein. Nach gefallener Entscheidung eröffnet sich dem Sanitatsdienst das eigentliche Feld der Tatigkeit In diesem Augenblicke wird daher der Sieger sein gesamtes Sanitatspersonal und Material möglichst in den Mittelpunkt des bisherigen Kampfterrains werfen" (VON Hoen). Om nu op de verschillende soorten van gevecht bij eene zelf standige brigade te komen: „Ob Angriff oder Verteidigung, geplantes Gefecht oder Renkontergefecht beeinfluszt wesentlich die Bereit- stellung". (Die Operative und Sanitatstaktische Tatigkeit des Armee- chefarztes, Von Maximilian Rittervon Hoen, k. u. k. Oberstleutenant des Generalstabskorps, Lehrer an der k u. k. militararzlichen Appli- kationsscbule und Dr Marian Szarewski, Regiments- und Chefarzt des k. u. k. Landwehr-lnf. Reg Jaroslan No 34, Wien Josef Safar 1910). Bij een rencontregevecht is het natuurlijk vooreerst niet mogelijk een (hoofd)verbandpl. op te richten, daar de brigade commandant aanvankelijk dikwijls zelf niet weet, wat hij zal doen, aanvallen of verdedigen. Dikwijls wordt op verschillende gedeelten van hetzelfde front gelijktijdig aangevallen en verdedigd. Bij een achterhoedegevecht, om tijdwinst gevoerd en waar bij den aan vang van het gevecht dit dikwijls reeds weer wordt afgebroken, daar de tijdwinst, door de ontplooiing van den vijand verkregen, reeds voldoende kan worden geacht, is de gebleken noodzakelijk heid tot het oprichten van een hulpverb. pl. soms reeds twijfel achtig, laat staan van een hoofd verbpl. De Bats wil dan het ma terieel van de hoofdverbpl. maar in handen van den vijand laten vallen. Mogelijk hebben we zooveel reserve-materiëel, dat we ons dit kunnen veroorloven. Over 't algemeen wordt er echter anders over gedacht. „Nachhutgefechtebenötigensanitarkeineumfanglichen Materialvorsorgen", doch wel „Nachhutgefechte erfordern die Be- 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 38