reitstellung zahlreicher Sanitarer Transportmittel" (Oberstabarzt Crou, Sanitare Anordnungen beim Bezuge einer Nachhutstellung). Dit laatste kan men ook zeggen van een dekkingsgevecht, tot het voorbereiden eener stelling. Moet een H. V. PI. worden opgericht, dan achter de in te richten stelling. Blijven nu nog te bespreken een gewone aanval en verdediging. Bij den aanval (fig. 3. hierachter)Beperkt men zich tot een zui veren frontaanval, dan kan men desnoods dadelijk een H. V. PI. oprichten. Is de stroom der ge wonden echter gering, dan doet men beter te wachten tot na afloop van een gevecht, daar men dan de verbandpl. ongeveer bij b midden in het grootste verliesveld kan oprichten, terwijl, was de H. V. PI. te vroeg opgericht, deze daarvan ongeveer 4 K. M (x) verwijderd zou staan. Gaat men over tot eene omvatting of eene omtrekking, dan is men door die te vroeg opgerichte H. V. PI., zooals de teekening aan duidt, heelemaal achterop. Het meeste doel heeft het vooraf oprich ten van een H.V.P1. bij eene verdediging, ten minste als men zich tot eene zuivere verdediging wil beperken. Meent de verdediger echter op een zeker oogenblik door een tegenaanval de overwinning te kunnen behalen, dan is ook hier door het te vroeg oprichten van de eenige H.V.P1. de moeilijkheid ontstaan, dat de gewonden te ver moeten worden vervoerd. In de stelling zal wegens den overvloed van dekkingen het aantal gewonden vrij gering zijn, terwijl verreweg het grootste getal te vinden zal zijn, daar waar de tegenaanval plaats had (zie fig. 4 hierachter). Thans ben ik tot het einde mijner beschouwingen gekomen, en wil nog kort even resumeeren, wat mijne bedoelingen zijn. Ik heb willen aantoonen, dat het voorstel van De Bats, dat de hulpverbandplaatsen kunnen worden afgeschaft, de gewonden in afwachting van vervoer in rijtjes langs een weg moeten worden gelegd, en de hoofdver- bandplaatsen reeds voor den aanvang van het gevecht moeten worden (in) opgericht, een paradevoorstel is, geschikt om een schit terend figuur te maken bij eene manoeuvre, maar daar geen rekening is gehouden met de uitwerking van het vijandelijk vuur, in oorlogstijd noodzakelijk leiden moet tot een toestand als bij het Fransche leger gedurende en na den slag aan de Marne. Terwijl de troepen daar eene schitterende zege bevochten, is de genees kundige dienst jammerlijk te kort geschoten (J. L. Fraure. La chirur gie de guerre. Revue des deux mondes, 15 October 1916) in tegen stelling met dien dienst bij de Centralen, waar alles in vredestijd behoorlijk was bestudeerd en voorbereid. Daarom zal ik ten slotte 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39